Synodalne Lineamenta gotowe

Sekretariat Synodu Biskupów opublikował, na razie jedynie po włosku, zapowiadane wcześniej Lineamenta, czyli wstępne materiały przygotowawcze do przyszłorocznego zgromadzenia zwyczajnego.

Odbędzie się ono w październiku, a będzie poświęcone powołaniu i misji rodziny w Kościele i we współczesnym świecie.

Większą część owych materiałów stanowi integralny tekst Relacji tegorocznego, nadzwyczajnego zgromadzenia synodalnego. Po nim następują pytania, które mają być przedmiotem refleksji w poszczególnych konferencjach biskupich, z włączeniem do dyskusji również przedstawicieli ruchów kościelnych i stowarzyszeń zajmujących się rodzinami.

Pytań tych jest 46 i obejmują one rozmaite aspekty tematyki rodzinnej w odniesieniu do życia Kościoła i świata. Ich wspólnym mianownikiem jest dokonanie swoistego „rachunku sumienia” przez Kościoły lokalne w tym, co dotyczy szeroko pojętego duszpasterstwa rodzin. Uwzględniają one także nowe zjawiska społeczne, jak współżycie bez małżeństwa, rodziny niepełne czy też „zranione”, związki homoseksualne czy spadek dzietności. Odpowiedzi na te pytania posłużą do zredagowania tzw. Instrumentum laboris przyszłorocznego zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama