W najbliższą niedzielę Franciszek wybiera się w jednodniową podróż do Albanii. Watykański sekretarz stanu już teraz podkreśla wyjątkowe znaczenie tej podróży.
Albania to kraj, który przez długie lata był odizolowany od reszty świata, a dziś wchodzi na drogę integracji europejskiej, w czym może liczyć na poparcie Watykanu – zaznaczył kard. Pietro Parolin. Dla chrześcijan Albania jest natomiast symbolem męczeństwa i odrodzenia Kościoła na krwi męczenników. Sam Papież bardzo sobie ceni harmonijne współistnienie różnych religii w tym kraju – mówi kard. Parolin.
„Papież lubi przemawiać za pośrednictwem konkretnych przykładów i wzorców – powiedział watykański sekretarz stanu. – Decydując się na podróż do Albanii Franciszek chciał, jak sądzę, zwrócić uwagę na to, że pomimo wielu ogromnych i dobrze znanych trudności, których ten kraj doświadczył, nigdy nie wykorzystywano tam religii jako motywu konfliktu. Ponadto chciałbym jeszcze zaznaczyć, że kraj ten, w którym niegdyś Bóg został wymazany, zakazany przez prawo, dziś może nas uczyć, jak przeżywać własną relację z Panem Bogiem i oprzeć się pokusie życia, w którym Bóg praktycznie już nie istnieje, w którym został on odstawiony na bok”.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.