Aż 23 konkretne rekomendacje dotyczące rodziny przyjęło na zakończenie obrad Stowarzyszenie Konferencji Episkopatów Regionu Afryki Centralnej (ACERAC). Konkluzje wskazują na niepodważalną konieczność obrony i promocji rodziny opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety.
Tygodniowe spotkanie ACERAC odbyło się tym razem w stolicy Konga Brazzaville.
Biskupi zauważają, że ta najważniejsza, podstawowa komórka społeczna przeżywa obecnie poważny kryzys. Dotyka on oczywiście także rodzin chrześcijańskich, a spowodowany jest przemianami społeczno-kulturowymi, które naznaczone są indywidualizmem, utylitaryzmem i chciwością. To wszystko stoi w sprzeczności z tradycyjnymi wartościami, zgodnie z którymi rodzina oparta jest na hojnej i bezinteresownej miłości.
Rekomendacje afrykańskich biskupów wskazują wpierw na konieczność prawidłowego przygotowania się narzeczonych do małżeństwa i życia rodzinnego. To wymagać będzie m.in. restrukturyzacji istniejącego duszpasterstwa rodzin. „Życie rodzinne nie jest łatwe i nie można go improwizować” – piszą hierarchowie. Stąd trzeba prowadzić odpowiednie szkolenia, przygotowane przez specjalistów. Należy położyć nacisk także na edukację dzieci w szkołach; wszak to tam najmłodsi uczą się określonych wartości. W tym zakresie nie może oczywiście zabraknąć autentycznego, żywego świadectwa rodzin chrześcijańskich.
Zalecenia dotyczą również aspektu duchowego, który oparty powinien być na czterech filarach. Są nimi: wsłuchiwanie się w Słowo Boże, regularne uczestnictwo w Eucharystii, wspólna modlitwa i przyjmowanie Komunii Świętej. Nie można zapominać również o specyfice regionalnej i afrykańskich tradycjach. W nich fundamentalne miejsce miało zawsze umacnianie więzi rodzinnych, jak też wzajemna pomoc.
Biskupi wzywają również do konkretnej solidarności i wsparcia, zwłaszcza dla rodzin ekonomicznie uboższych lub dotkniętych kłopotami finansowymi. Skierowano też apel do władz publicznych o właściwe administrowanie społecznym dobrem wspólnym, by wspierało ono rozwój i funkcjonowanie każdej rodziny.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.