Polska żyje kanonizacją

Kto nie wyjechał do Rzymu śledził wydarzenia z placu św. Piotra na telebimach rozstawionych niemal w całej Polsce.

Symbolem łączności z Watykanem była Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia, która była przekazywana w parafiach. Od ognia z sanktuarium w Łagiewnikach wierni zapalali swoje świece i lampiony. Otrzymali też specjalną modlitwę do odmawiania w rodzinach. Zaraz po kanonizacji w całej Polsce rozpoczęły się Msze dziękczynne sprawowane nie tylko w katedrach, sanktuariach czy parafialnych kościołach, ale też w miejscach nietypowych jak np. Kasprowy Wierch. Polacy wyrażali radość z kanonizacji swojego rodaka podczas licznych papieskich koncertów i spotkań modlitewnych. W Poznaniu z tej okazji wieczorem wystąpi Placido Domingo. Szczególnie zmobilizowały się parafie pod wezwaniem Jana Pawła II i instytucje, którym on patronuje.

Według CBOS, aż 98 proc. Polaków jest przekonanych, że kanonizacja Jana Pawła II będzie ważna dla jego rodaków. Za istotną dla swoich rodzin uważa kanonizację 89 proc., a dla nich osobiście - 88 proc.

Transmisja z Rzymu i Msza

W Warszawie transmisję Mszy kanonizacyjnej można było śledzić na telebimach ustawionych na pl. Piłsudskiego, ale także przed Świątynią Opatrzności w Wilanowie, gdzie później zorganizowano piknik rodzinny. Rodziny mogły m.in. wziąć udział w grze "Wszyscy jedziemy do Rzymu". Wyświetlano filmy o Janie Pawle II, można było też zobaczyć, co już zrobiono w powstającym tam Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Dziękczynienie wiernych archidiecezji warszawskiej rozpoczęło się o godz. 15 przy figurze Jezusa Miłosiernego w Parku Moczydło. Tam, jak co roku w Niedzielę Miłosierdzia tysiące warszawiaków odmówiło Koronkę do Bożego Miłosierdzia, po czym rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Rafała Markowskiego. Natomiast w diecezji warszawsko-praskiej wieczorne Msze św. we wszystkich parafiach będą miały charakter dziękczynny za kanonizację Jana Pawła II.

Obchody kanonizacyjne zakończy koncert chóru Centrum Myśli Jana Pawła II w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, który rozpocznie się o godz. 20. Będzie to muzyczna podróż do źródeł myśli papieża-Polaka.

Jasna Góra, Łagiewniki, Wadowice

Jasna Góra w dniu kanonizacji dwóch papieży była połączona specjalnym mostem modlitewnym z Watykanem. Pielgrzymi zgromadzeni przed szczytem uczestniczyli w tym wielkim wydarzeniu nie tylko dzięki telebimom, ale także poprzez udział we Mszy św. sprawowanej w tym samym czasie co Eucharystia w Rzymie. Modlitwie przewodniczył częstochowski biskup pomocniczy Antoni Długosz. Uczestniczyli w niej także grekokatolicy z Ukrainy, którzy właśnie Częstochowę wybrali na przeżycie tego wyjątkowego wydarzenia.

Szczególna modlitwa dziękczynna zanoszona jest w Kaplicy Matki Bożej. Tam, obok Cudownego Obrazu znajdują się bezcenne wota papieża z Polski – przestrzelony w czasie zamachu pas sutanny, Złota Róża i różaniec papieski, a na Wizerunku jasnogórskim korony Jana Pawła II „Totus Tuus”, ofiarowane dla Matki Bożej dzień przed śmiercią. Wierni wciąż modlą się przed pomnikiem papieża Polaka, który znajduje się na wałach jasnogórskich. Dużym zainteresowaniem cieszy się wystawa wotów papieskich na Sali Rycerskiej.

Mieszkańcy Krakowa i pielgrzymi, którzy w niedzielę licznie przybyli do obu łagiewnickich sanktuariów – bł. Jana Pawła II i Bożego Miłosierdzia również połączyli się we wspólnej modlitwie z Watykanem. Od godz. 10, na telebimach rozmieszczonych na placach przed oboma kościołami, transmitowano obrzęd kanonizacji bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII oraz homilię papieża Franciszka. Po niej rozpoczęła się Msza św. dziękczynna za kanonizację świętych papieży. Celebrze przy ołtarzu polowym przewodniczył bp Jan Zając, rektor sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. On też przewodniczył o godz. 15 Godzinie Miłosierdzia. Mówił, że Łagiewniki stały się dziś drugim Rzymem. Przed bazyliką Miłosierdzia Bożego zebrało się ok. 50 tys. pielgrzymów z całej Polski i różnych stron świata. Natomiast w pobliskim sanktuarium św. Jana Pawła II uroczystościom dziękczynnym przewodniczył bp Damian Muskus, który podkreślił w kazaniu, że Jan Paweł II i Jan XXIII to herosi wiary.

Wieczorem na Małym Rynku w Krakowie odbędzie się koncert pt. „Krakowscy artyści swojemu Świętemu”. W koncercie, który rozpocznie się o godz. 18 wezmą udział m.in. Renata Przemyk, Anna Szałapak, Lidia Jazgar, Zbigniew Wodecki, Zespół Kroke i Marek Bałata. Na scenie wystąpi również Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa SINFONIETTA CRACOVIA pod dyrekcją Tomasza Chmiela, Chór Krakowskiej Młodej Filharmonii PS Muz. im. M. Karłowicza w Krakowie i Bocheński Chór Kameralny SALT SINGERS.

W Wadowicach już o godz. 9 rano na pl. Jana Pawła II została odprawiona Msza św., po której przybyli do papieskiego miasta pielgrzymi i wadowiczanie zebrani na rynku wspólnie oglądali na telebimie transmisję z Rzymu. Ogłoszenie Jana Pawła II świętym powitali oklaskami, wiwatami oraz wypuszczeniem w niebo setek balonów w kolorze białym i żółtym. W chwili wygłoszenia przez papieża Franciszka formuły kanonizacyjnej zaczęli, klaskać, machać chorągiewkami, a wielu nie kryło wzruszenia i płakało. Wspólnie odśpiewano „Barkę”.

W dzień kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII wystawa w Muzeum papieskim w Wadowicach powiększyła się o niezwykły eksponat - różaniec darowany przez Jana XXIII ówczesnemu biskupowi krakowskiemu Karolowi Wojtyle. Rzesze pielgrzymów gromadziły się dziś przed wejściem do wadowickiej placówki. - W skupieniu przechodzą przez nową ekspozycję narracyjną życia Jana Pawła II od wczesnych lat dzieciństwa, poprzez młodość, pontyfikat, cierpienie, śmierć. Ekspozycja pokazuje jak konsekwentnie Karol Wojtyła dążył do świętości i jak bardzo podkreślał, że świętość jest osiągalna –mówiła Maria Budzińska.

W południe na wadowickim rynku zagrały połączone orkiestry dętych OSP z Choczni i Kleczy wraz z solistami i chórem. Natomiast wieczorem, o godz. 19, na wadowickim rynku wystąpi zespół Raz Dwa Trzy.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg