Katolickie e-booki

E-booki na rynku książki katolickiej w Polsce to wciąż jeszcze rzeczywistość raczkująca, ale już wkrótce ma się to zmienić – zauważają sami wydawcy.

Niemal zgodnie podkreślają, że dziś jest to już konieczność, bo sami czytelnicy dopominają się o wersje elektroniczne papierowych książek.

Według szacunków KAI, na razie ok. 20 wydawnictw o profilu katolickim ma w swojej ofercie publikacje elektroniczne. Jednym z pierwszych było dominikańskie "W drodze”, które w styczniu 2012 roku wprowadziło miesięcznik o tym samym tytule do największego na świecie sklepu internetowego Amazon.com.

Pionierzy

"Dominikanie zawstydzają wielkich wydawców" - tak pisał o tej inicjatywie Robert Drózd ze specjalistycznego portalu swiatczytnikow.pl. Zwracał uwagę, że "W drodze" jest pionierem wśród wydawnictw katolickich, a "rzetelnie przygotowana wersja czytnikowa miesięcznika ma szansę przyciągnąć wiele osób".

"Zdecydowaliśmy się na to, ponieważ coraz chętniej ludzie sięgają po przenośne czytniki pozwalające na nieograniczony dostęp do informacji. Aż 60 proc. właścicieli e-booków w Polsce to właśnie posiadacze Kindle” - mówi redaktor naczelny "W drodze”, o. Roman Bielecki OP.

Wydawanie książek w wersji papierowej i elektronicznej to już nie tylko standard, ale i konieczność - uważa Agnieszka Kaczmarek z marketingu "W drodze”. Przyznaje, że wydawnictwu towarzyszył "duży strach” przed tym, czy książka elektroniczna nie wyprze papierowej, ale okazało się, że są to dwa różnorodne rynki i dwa niezależne kanały sprzedaży. Z czytników korzystają młodzi, ale coraz częściej posługują się nimi również osoby starsze. Jej zdaniem, nie można generalizować, że starsi czytają książki tradycyjne, a młodzież elektroniczne.

Wejście na rynek książki elektronicznej spotkało się z dużym uznaniem naszych czytelników - wspomina A. Kaczmarek. „Na początku to były to nieśmiałe kroki. Zdecydowaliśmy, że najpierw wydamy książki polskich autorów, dlatego że łatwiej nam było pozyskać prawa do ich konwersji na formaty elektroniczne. Obecnie umowy, także z zagranicznymi wydawcami, podpisujemy już w ten sposób, żeby zapewnić sobie publikację zarówno wersji papierowej, jak i e-booka”.

Dominikańskie wydawnictwo rozpoczęło od współpracy z Legimi. Serwis ten w ramach abonamentu daje dostęp do publikacji elektronicznych (od 150 stron miesięcznie do dostępu bez limitu, na 2-4 urządzeniach), a następnie rozszerzyło dystrybucję swoich książek także na inne platformy e-booków. - To nie są jakieś imponujące obroty, choć zdecydowanie rosną - zauważa Agnieszka Kaczmarek. Jej zdaniem, obecność wydawnictwa w takich miejscach to już konieczność. Obecnie "W drodze” ma w ofercie 18 tytułów, ale w przygotowaniu są już kolejne.

Dobrze sobie radzi na rynku e-booków również inne poznańskie Wydawnictwo  Święty Wojciech. - Staramy się dotrzymywać kroku innym, ale mamy też na uwadze, żeby przynajmniej w środowisku katolickim być liderem w branży e-booków - przyznał Piotr Filipiak.

- Nasza oferta jest w większości księgarni elektronicznych, które oferują e-booki. Jesteśmy tam niejako z klucza. Wszystko, co wydajemy - każda nowość - jest konwertowane, aby można to czytać na czytnikach lub tabletach - opowiada Piotr Filipiak z Wydawnictwa Święty Wojciech. Jego zdaniem oficyny wydawnicze nie mają już innego wyjścia, jak publikować również wydania elektroniczne swoich tytułów, pozostaje tylko kwestia, czy zmiany te zajdą szybciej, czy później.

Ruszy lawina?

W Stanach Zjednoczonych - jak podaje Amazon.com - sprzedaż książki tradycyjnej i książki elektronicznej właściwie już zrównała się.

Wydawnictwa katolickie są trochę w tyle pod tym względem. Jednak teraz będzie się to lawinowo zmieniać. Większość przynajmniej będzie starała się mieć jakiekolwiek e-booki w swojej ofercie - spodziewa się Filipiak. Jego zdaniem, wydawnictwa katolickie bardzo szybko "dobiegną” do tych pozostałych, dlatego że powstały narzędzia, dzięki którym w bardzo prosty sposób można dystrybuować e-booki, zawierając duże umowy.

Plusem wydawania e-booków jest to, że koszty przygotowania, redakcji, tłumaczenia, składu niejako bierze na siebie książka papierowa. Koszty konwersji gotowego pliku książki do formatu e-pub i mobi na czytniki to ok. 100-150 zł, a przy obecnych nakładach książek to jest bardzo mało - ocenia Filipiak.

Nasza sonda: Czy czytasz e-booki?

«« | « | 1 | 2 | » | »»

TAGI| E-BOOKI

Reklama

Reklama