Znane są już pewne szczegóły uroczystości kanonizacyjnej bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II, która odbędzie się 27 kwietnia na placu św. Piotra w Watykanie.
Msza św. rozpocznie się o godz. 10.00. Ponieważ tego dnia przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego, liturgię poprzedzi odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego. Zostaną także odczytane teksty autorstwa obu kanonizowanych tego dnia papieży.
Mszę koncelebrować będzie z papieżem Franciszkiem około tysiąc kapłanów, głównie kardynałów i biskupów. Niewykluczone, że weźmie w niej udział papież senior Benedykt XVI. 700 księży ma udzielać Komunii św. na placu św. Piotra, a setki diakonów wzdłuż prowadzącej do Watykanu via della Conciliazione.
Do uczestnictwa w kanonizacji nie są potrzebne jakiekolwiek bilety. Na placu św. Piotra, via della Conciliazione i sąsiednich ulicach zmieści się 200-250 tys. ludzi.
Będzie użyty ten sam relikwiarz Jana Pawła II, co w czasie jego beatyfikacji 1 maja 2011 r. Nie będzie natomiast bliźniaczego relikwiarza Jana XXIII - jego ciało spoczywa w szklanej trumnie i w niej było wystawione na placu św. Piotra podczas beatyfikacji 3 września 2000 r. Obecnie znajduje się ona pod jednym z bocznych ołtarzy w lewej nawie bazyliki watykańskiej.
Na uroczystości będą obecne obie kobiety, których uzdrowienia za wstawiennictwem Jana Pawła II posłużyły do jego beatyfikacji i kanonizacji: s. Marie Simon-Pierre Normand z Francji i Floribeth Mora Díaz z Kostaryki. W przypadku Jana XXIII papież Franciszek uznał cud wymagany do kanonizacji za niepotrzebny. Natomiast s. Caterina Capitani, której uzdrowienie dzięki wstawiennictwu Jana XXIII uznano za cud wymagany do jego beatyfikacji zmarła w 2010 r.
Po Mszy św. można będzie modlić się przy grobach obu świętych papieży w bazylice św. Piotra.
Po raz pierwszy w historii telewizji watykańskiej transmisja z kanonizacji będzie dostępna także w trójwymiarze.
W poniedziałek 28 kwietnia na placu św. Piotra wikariusz generalny Ojca Świętego dla Państwa Watykańskiego, kard. Angelo Comastri odprawi Mszę dziękczynną za kanonizację dwóch papieży.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.