Znane są już pewne szczegóły uroczystości kanonizacyjnej bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II, która odbędzie się 27 kwietnia na placu św. Piotra w Watykanie.
Msza św. rozpocznie się o godz. 10.00. Ponieważ tego dnia przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego, liturgię poprzedzi odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego. Zostaną także odczytane teksty autorstwa obu kanonizowanych tego dnia papieży.
Mszę koncelebrować będzie z papieżem Franciszkiem około tysiąc kapłanów, głównie kardynałów i biskupów. Niewykluczone, że weźmie w niej udział papież senior Benedykt XVI. 700 księży ma udzielać Komunii św. na placu św. Piotra, a setki diakonów wzdłuż prowadzącej do Watykanu via della Conciliazione.
Do uczestnictwa w kanonizacji nie są potrzebne jakiekolwiek bilety. Na placu św. Piotra, via della Conciliazione i sąsiednich ulicach zmieści się 200-250 tys. ludzi.
Będzie użyty ten sam relikwiarz Jana Pawła II, co w czasie jego beatyfikacji 1 maja 2011 r. Nie będzie natomiast bliźniaczego relikwiarza Jana XXIII - jego ciało spoczywa w szklanej trumnie i w niej było wystawione na placu św. Piotra podczas beatyfikacji 3 września 2000 r. Obecnie znajduje się ona pod jednym z bocznych ołtarzy w lewej nawie bazyliki watykańskiej.
Na uroczystości będą obecne obie kobiety, których uzdrowienia za wstawiennictwem Jana Pawła II posłużyły do jego beatyfikacji i kanonizacji: s. Marie Simon-Pierre Normand z Francji i Floribeth Mora Díaz z Kostaryki. W przypadku Jana XXIII papież Franciszek uznał cud wymagany do kanonizacji za niepotrzebny. Natomiast s. Caterina Capitani, której uzdrowienie dzięki wstawiennictwu Jana XXIII uznano za cud wymagany do jego beatyfikacji zmarła w 2010 r.
Po Mszy św. można będzie modlić się przy grobach obu świętych papieży w bazylice św. Piotra.
Po raz pierwszy w historii telewizji watykańskiej transmisja z kanonizacji będzie dostępna także w trójwymiarze.
W poniedziałek 28 kwietnia na placu św. Piotra wikariusz generalny Ojca Świętego dla Państwa Watykańskiego, kard. Angelo Comastri odprawi Mszę dziękczynną za kanonizację dwóch papieży.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.