O czym mówili biskupi?

Debata nad priorytetami Kościoła w Polsce w świetle adhortacji papieża Franciszka "Evangelii gaudium" była głównym punktem zakończonego dziś w Warszawie 364. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Józef Kloch tłumaczył z kolei, jakimi zasadami biskupi powinni kierować się w swych wypowiedziach dla mediów. Powszechną zasadą powinna być jej zwięzłość, tak aby najistotniejsze treści przekazać w 20 sekund. Podkreślił, że wszystkie wypowiedzi dla mediów winny być: krótkie – żeby odbiorcy wysłuchali; jasne – by zrozumieli; obrazowe – aby zapamiętali oraz dokładne – tj. zgodnie z rzeczywistością.

Marcin Przeciszewski wrócił uwagę na konieczność znacznie większej obecności Kościoła w debacie medialnej jaka toczy się w Polsce. Przypomniał, że generalna zasada jest taka, że "w debacie medialnej wygrywa ten, kto pierwszy zainicjuje dyskusję, a nie ten, kto usiłuje dowodzić, że nie jest wielbłądem". Dodał, że Kościół musi być w stanie inicjować dyskusję na własny temat – promując to, co robi dla społeczeństwa – a nie tylko odpowiadać na zarzuty, gdyż wówczas z góry jest przegranym. Dodał, że niezbędne są dobrze zaplanowane i prowadzone w skoordynowany sposób kampanie informacyjne promujące stanowisko Kościoła.

Drugim elementem strategii - jego zdaniem - winno być budowanie pozytywnych relacji ze środowiskiem dziennikarskim. Wskazał też na konieczność o wiele większej niż dotąd aktywności Kościoła w internecie i mediach społecznościowych.


Abp Gądecki – nowym przewodniczącym KEP

Na stanowisko przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski wybrany został abp Stanisław Gądecki, 64-letni metropolita poznański. Od 2004 r. przez dwie kadencji był zastępcą przewodniczącego KEP abp. Józefa Michalika.

Abp Gądecki jest członkiem Rady Stałej KEP, przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa, członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, członkiem Rady Programowej KAI. Metropolita poznański jest także przewodniczącym Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski w 2016 r. Jego dewiza biskupia brzmi: "Opere et veritate (Czynem i prawdą).

Nowy przewodniczący KEP jest wybitnym biblistą. W 2008 r. był jednym z czterech delegatów wybranych przez KEP na XII Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów nt. „Słowa Bożego w życiu i misji Kościoła”.
Przez wiele lat przewodniczył Komitetowi ds. Dialogu z Judaizmem oraz Radzie ds. Dialogu Religijnego. Był współinicjatorem obchodów Dnia Judaizmu w Kościele w Polsce. Ponadto jest honorowym członkiem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

W latach 1995-2008 jako konsultor Papieskiej Komisji ds. Religijnych Relacji z Żydami, abp Gądecki brał udział w szeregu konferencji poświęconych tej tematyce w kraju i zagranicą. Zna wiele języków obcych, włada biegle łaciną, greką (koine) i hebrajskim, zna też włoski, angielski, niemiecki i rosyjski.

"Młodzież, rodzina, powołania i troska o ubogich. To są cztery sprawy, które wydają mi się centralne w podejmowaniu na przyszłość – powiedział KAI tuż po wyborze. – Nikogo nie wykluczamy, każdego chcemy przygarnąć, do każdego też wychodzimy z życzliwością. Myślę, że taki ten Kościół powinien być: wychodzący do każdego, niezależnie od tego czy on jest dobrej czy złej woli dlatego, że Pan Bóg kocha dobrych i złych a Kościół musi naśladować działanie Boże" – dodał nowy przewodniczący KEP.


Abp Marek Jędraszewski – zastępcą przewodniczącego KEP

Nowym zastępca przewodniczącego KEP został 64-letni abp Marek Jędraszewski. Metropolita łódzki jest profesorem nauk teologicznych, wytrawnym znawcą filozofii, członkiem watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej. Jego dewizą biskupią są słowa „Scire Christum” (Znać Chrystusa), natomiast życiową – „słuchać innych”.

Abp Jędraszewski zastąpił na tym stanowisku abp. Gądeckiego, który po dwóch 5-letnich kadencjach został wybrany przewodniczącym KEP. W 2002 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych.

W strukturach Konferencji Episkopatu Polski abp Jędraszewski jest członkiem Rady Stałej KEP, Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Komisji Wychowania Katolickiego, Sekcji Nauk Filozoficznych Komisji Nauki Wiary oraz delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego. Ponadto jest członkiem Rady Programowej KAI.

Metropolita łódzki od października ubiegłego roku jest przewodniczącym Komisji Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) ds. katechezy, szkół i uniwersytetów i jej sekcji ds. uniwersytetów.

Do jego ulubionych lektur należą książki z dziedziny antropologii filozoficznej, historii, historii sztuki. Lubi też poezję i muzykę poważną a także spacery i oglądanie transmisji piłkarskich i tenisowych.
Tuż po wyborze na wiceprzewodniczącego KEP abp Jędraszewski powiedział KAI: "Jezus pokazywał całym swoim życiem, że wizja człowieka, wizja Kościoła jest oparta na wolności. Jest propozycją, którą można przyjąć i niestety – tragiczna możliwość – można odrzucić. Cały wysiłek Kościoła polega na tym, iż przekazuje, że nie ma lepszej drogi dla człowieka jak właśnie przyjąć to orędzie".


***

Po zakończeniu zebrania plenarnego, 13 marca w bazylice św. Krzyża w Warszawie biskupi pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego celebrowali Mszę św. w 1. rocznicę wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową.

Podczas obrad każdy biskup otrzymał DVD z filmem pt. "Papież Franciszek. Człowiek, który zmienia świat" w reż. Krzysztofa Tadeja. Obraz zawiera wypowiedzi Polaków – hierarchów, księży i świeckich – związanych z Watykanem, którzy charakteryzują pierwsze miesiące pontyfikatu papieża z Argentyny. Producentem 40-minutowego filmu jest Media Strategy Syndicate.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama