O czym mówili biskupi?

Debata nad priorytetami Kościoła w Polsce w świetle adhortacji papieża Franciszka "Evangelii gaudium" była głównym punktem zakończonego dziś w Warszawie 364. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Zdaniem bp. Muskusa, w środowisku młodych widać już ogromny entuzjazm przed ŚDM. – Oni chcą się w to zaangażować, otrzymujemy dziesiątki sygnałów od osób indywidualnych, które pytają, w jaki sposób mogą się włączyć w przygotowania – zapewnił koordynator Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

Jak dodał, w tym kontekście bardzo duże zadanie stoi przede wszystkim przed duszpasterstwami młodzieży w całym kraju, które powinny koordynować zarówno nabór chętnych wolontariuszy, jak i uczestników samego wydarzenia.

Krakowski biskup pomocniczy przypomniał, że na ŚDM polska młodzież z niecierpliwością oczekiwać będzie także młodych katolików z krajów Wschodu, głównie z byłego bloku komunistycznego. Wspomniał, że wsparciu ich przyjazdu ma służyć akcja „Bilet dla brata”, czyli dzieło pomocy młodym z trzynastu krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia.

Rodzina w obliczu wielu trudności

Na konieczność dogłębnego przemyślenia funkcjonowania duszpasterstwa rodzin w perspektywie październikowego synodu o rodzinie wskazał podczas obrad bp Jan Wątroba. "Wielkim wyzwaniem jest zagrożenie trwałości zarówno małżeństwa jak i rodziny. Przeżywamy to nie tylko w Polsce, ale w całej Europie i na świecie. Jednocześnie pojawia się coraz więcej związków, dla których nie ma żadnych podstaw formalnych, nawet cywilnych, co stanowi wielkie zagrożenie dla ich trwałości i perspektyw na przyszłość" – mówił KAI przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.

Zdaniem biskupa rzeszowskiego Kościół w Polsce powinien głęboko przemyśleć nauczanie na temat sakramentów w ogóle, a szczególnie sakramentu małżeństwa i jego znaczenia. "Często spotkamy się z jego niedocenianiem i stąd bierze się życie w grzechu, bez łaski sakramentalnej" – zauważył.

Zdaniem bp. Wątroby poradnictwo przedślubne i przedmałżeńskie jest w Polsce – w porównaniu z innymi krajami – doskonale rozbudowane. Problemem jest natomiast ich działanie w służbie małżeństwom już zawartym. "Często czują się one pozostawione samym sobie, a kiedy przeżywają kryzys nie bardzo mogą liczyć na pomoc. Tutaj konieczna jest reorientacja duszpasterstwa rodzin, by towarzyszyć małżonkom, rodzicom, nie zaniedbując właściwego przygotowania narzeczonych" – zaznaczył biskup.

Zdaniem bp. Wątroby trzeba też pomyśleć o przygotowaniu duszpasterzy. Wielu małżonków skarży się bowiem na brak kapłanów, do których mogliby pójść ze swoimi problemami. Konieczne jest więc odpowiednie przygotowanie już w seminarium przyszłych duszpasterzy rodzin. Biskup wyraził ubolewanie, że w wielu seminariach zniknął z programu studiów przedmiot "duszpasterstwo rodzin", czy "teologia rodziny".

Bp Wątroba zaznaczył, że kiedy papież mówi o nawróceniu duszpasterskim i misyjnym, wyjściu na peryferie to między innymi ma na myśli osoby, które są w Kościele, choć nie mogą w pełni, w sposób sakramentalny uczestniczyć w jego życiu. "Powinni oni czuć, że są ogarnięci modlitwą i troską całej wspólnoty wierzących. Nie można ich wykluczać, osądzać" – powiedział KAI biskup rzeszowski.

Pomoc charytatywna dla Ukrainy

Badania na temat pracy charytatywnej Kościoła w Polsce przeprowadzi jesienią Caritas Polska – zapowiedział podczas zebrania dyrektor tej organizacji ks. Marian Subocz. Zaznaczył, że społeczeństwo zareagowało bardzo pozytywnie odpowiedziało na apel polskich biskupów o modlitwę i wsparcie materialne: z SMS-ów i wpłat indywidualnych zebrano 1 mln 300 tys. zł, które zostaną przekazane do Caritas Spes we Lwowie.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg