O czym mówili biskupi?

Debata nad priorytetami Kościoła w Polsce w świetle adhortacji papieża Franciszka "Evangelii gaudium" była głównym punktem zakończonego dziś w Warszawie 364. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Podczas spotkania wybrano też nowego przewodniczącego KEP. Został nim metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, zaś jego zastępcą – metropolita łódzki abp. Marek Jędraszewski.

Priorytety duszpasterskie

"Kościół musi poszukiwać każdego a nie zadowalać się obecnym stanem rzeczy, za wszelką cenę utrzymując status quo" – powiedział KAI bp Wojciech Śmigiel, który wygłosił wprowadzenie do dyskusji. Przypomniał on o zadaniu nawrócenia pastoralnego. – Chodzi o to, żeby Kościół był w drodze, a więc poszukiwał każdego a nie tylko zadowalał się obecnym stanem rzeczy, za wszelką cenę utrzymując status quo. Chodzi o taki Kościół, który podtrzymując to co jest odważnie idzie do przodu" – wyjaśnił pastoralista.

Zdaniem bp. Śmigla konieczne jest wyjście Kościoła do tych, którzy się zagubili, których nie ma Kościele. Należy tez zastanowić się nad przyczynami tej nieobecności.

W swoim zagajeniu wśród priorytetów dla Kościoła w Polsce wymienił duszpasterstwo rodziny, działalność na rzecz ubogich a także zwrócił uwagę na styl posługi. "Papież Franciszek w całym swoim nauczaniu podkreśla, że wszyscy jesteśmy wezwani do zmian stylu, do większego otwarcia na sprawy ludzi, do bliskości z nimi i odważnego budowania wspólnoty" – zaznaczył pelpliński biskup pomocniczy.

Jako bardzo merytoryczną ocenił debatę o priorytetach duszpasterskich krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś. Biskupi mówili o ewangelizacji, o tym, co najważniejsze: o głoszeniu najprostszych prawd Ewangelii, o tym, jakie to ma przełożenie na podmiotowość i otwartość księży, na świeckich w Kościele, na ich upodmiotowienie – relacjonował w rozmowie z KAI.

Bp Ryś poinformował też, że niebawem zostanie przetłumaczony na polski i wręczony biskupom dokument z Aparecidy. [Wydany w 2007 r. po pielgrzymce Benedykta XVI w Brazylii i będący jej podsumowaniem oraz wskazaniami dla działań Kościoła na najbliższe 15 lat - przyp. KAI].

We wprowadzeniu była tez mowa o stylu sprawowania władzy. "To zahacza o problem ubóstwa, czyli jest z pogranicza rachunku sumienia, bo każdy biskup to wie i robi rachunek sumienia i spowiada się w Wielkim Poście" – przypomniał krakowski biskup pomocniczy.

Przygotowania do ŚDM

Ze stanem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w lipcu 2016 r. w Krakowie zapoznał biskupów bp Damian Muskus, koordynator generalny krakowskich ŚDM. Będzie to wydarzenie, które niesie ze sobą wielki ładunek nadziei. Mam nadzieję, że młodzi, także ci żyjący na obrzeżach Kościoła, będą chcieli wziąć w nim czynny udział” – powiedział KAI bp Muskus. Miejscem zgromadzenia młodzieży (spodziewani są przedstawiciele nawet 100 krajów świata) mają być krakowskie Błonia.

Konkretniejszych kształtów nabierają przygotowania duchowe do krakowskich ŚDM. Ruszyły one już w kilku diecezjach – nie tylko w archidiecezji krakowskiej, gdyż wiadomo, że na spotkanie z papieżem przybędzie młodzież z całej Polski. Krakowski ŚDM poprzedzony zostanie ostatnim etapem przygotowań duchowych, tzw. tygodniem misyjnym, który będzie prowadzony we wszystkich polskich diecezjach. – Liczymy na to, że każda diecezja przedstawi swój własny program, i że będzie możliwa jak największa liczba uczestników, także zza naszej wschodniej granicy – mówił po obradach nowy przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Program duchowych przygotowań do ŚDM na najbliższy rok będzie przebiegał pod hasłem „Błogosławieni ubodzy w duchu”. Opracowane zostaną m.in. konspekty katechez, wybór myśli lub przemówień Jana Pawła II o różnych świętych i błogosławionych do wykorzystania w homiliach. Każde spotkanie modlitewne w ramach przygotowań będzie się wiązało z wypełnieniem konkretnego czynu miłosierdzia, nawiązującego do postawy świętego.

Przed wakacjami ruszą konkretne dzieła miłosierdzia, do których zachęcana będzie młodzież. Będzie to m.in. zbiórka na letni wypoczynek dla dzieci z ubogich rodzin. W lipcu i sierpniu potrwa akcja zbierania przyborów szkolnych, a jesienią – inicjatywy związane ze wsparciem ubogich i bezdomnych.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama