Debata nad priorytetami Kościoła w Polsce w świetle adhortacji papieża Franciszka "Evangelii gaudium" była głównym punktem zakończonego dziś w Warszawie 364. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
Owocem apelu biskupów jest także akcja pomocy "Rodziny polskie - rodzinom ukraińskim". Dzięki współpracy z Pocztą Polską, wszystkie paczki do 20 kg, nawet jeśli będą ich tysiące – zwolnione są z opłat do końca marca br. Należy jedynie na opakowaniu umieścić dopisek „dla Ukrainy”. Akcja ta może okazać się ważna także w dziele pojednania polsko-ukraińskiego - ocenia ks. Subocz.
Zdaniem dyrektora największej pozarządowej organizacji charytatywnej Polacy zdali egzamin w sprawie pomocy Ukrainie. Dotychczas Caritas Polska wysłała już 4 tys. paczek. "Ludzie cały czas proszą o adresy, pod które może wysyłać dary z pomocą. Zainteresowanie społeczeństwa jest bardzo duże" – zaznacza ks. Subocz.
Jesienią br. zostaną przeprowadzane badania na temat pracy charytatywnej Kościoła w Polsce. Specjalne ankiety zostaną wysłane do wszystkich katolickich organizacji charytatywnych, a więc nie tylko do oddziałów Caritas ale także placówek zakonnych oraz tych prowadzonych przez świeckich.
Badania, które mają dopomóc w orientacji gdzie najbardziej trzeba pomagać, zostaną wykorzystane do opracowania specjalnej strategii. "Powstanie dokument, który pokaże też jak ogromna jest działalność charytatywna Kościoła w Polsce" – ocenia dyrektor Caritas Polska.
Przygotowania do rocznicy Chrztu Polski
Biskupi omawiali także stan przygotowań do obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Podczas wczorajszego spotkania ogólnopolskiego komitetu organizacyjnego tego wydarzenia zaprezentowano m.in. główne cele duchowe, jakie przyświecają świętowaniu rocznicy. Są to: pogłębienie życia w łasce chrztu, rozbudzenie tożsamości chrześcijańskiej, ukazanie związku tożsamości narodowej i chrześcijańskiej w Polsce, czy budowanie postaw patriotycznych w nawiązaniu do historycznego chrztu.
Opracowane i zaprezentowane zostaną badania historyczne na temat religijno-historycznych i politycznych uwarunkowań chrztu Polski w 966 r., a także konsekwencji tego wydarzenia dla dziejów naszego kraju. Przeprowadzone też zostaną badania na temat funkcjonowania jednostek administracji kościelnej w ponadtysiącletniej historii Kościoła w Polsce oraz analiza historyczna obchodów 1000-lecia chrztu w 1966 r. Ponadto planowane są także badania dotyczące świadomości znaczenia chrztu jako sakramentu dla współczesnych Polaków.
Na płaszczyźnie edukacyjnej Kościół w Polsce chce przypominać zwłaszcza młodemu pokoleniu o znaczeniu przyjęcia chrztu Polski dla budowania postaw patriotycznych i poczucia odpowiedzialności za Ojczyznę. Istotna tu też będzie płaszczyzna formacji katechetycznej, potrzebna np. na etapie przygotowania rodziców do chrztu dzieci.
Kanonizacacyjna Iskra Miłosierdzia
Biskupi zapoznali się ze stanem diecezjalnych przygotowań do zbliżającej się kanonizacji bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII. Jedną z najważniejszych inicjatyw ma być przekazanie tzw. Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia. Będzie to ogólnopolska akcja, którą na zlecenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski przeprowadzą stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz członkowie „Stowarzyszenia Absolwentów Dzieła” z okazji ogłoszenia świętym Jana Pawła II.
Przekazanie Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia odbędzie się 30 marca w bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach podczas uroczystej Eucharystii. Lampiony z Iskrą Miłosierdzia otrzymają prezydent RP Bronisław Komorowski oraz przedstawiciele organizacji społecznych, służby zdrowia, policji i wojska, mediów, harcerzy, sportowców, oraz m.in. przedstawicieli męskiej i żeńskiej konsulty wyższych przełożonych zakonnych. Lampiony trafią do wszystkich diecezji w kraju.
Kolejny etap przekazywania Iskry Miłosierdzia nastąpi 13 kwietnia, w Niedzielę Palmową podczas uroczystych Mszy św. Wówczas Iskra powędruje do delegacji parafialnych, przedstawicieli władz samorządowych i społecznych. Iskra Miłosierdzia będzie też obecna w Rzymie 27 kwietnia, w samym dniu kanonizacji przy ołtarzu.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.