Debata nad priorytetami Kościoła w Polsce w świetle adhortacji papieża Franciszka "Evangelii gaudium" była głównym punktem zakończonego dziś w Warszawie 364. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
O bardziej moralne prawo
O potrzebie tworzenia prawa, które bardziej niż obecnie, uwzględniałoby moralny wymiar ludzkiego życia, mówił na zebraniu plenarnym bp Jan Tyrawa. Ordynariusz bydgoski, członek Rady KEP ds. Społecznych, przedstawił biskupom refleksję nt. „Prawo a etyka – wobec stanowienia prawa”.
Zdaniem bp. Tyrawy, współcześnie można zaobserwować, że „stanowienie i egzekwowanie prawa dokonuje się poza jakimkolwiek wymiarem moralnym”. Zwycięża logika, wedle której „prawo ma służyć koniunkturalnym rozwiązywaniem jakichś problemów”, stąd niemalże bezrefleksyjna praktyka mnożenia przepisów prawa, które częstokroć wzajemnie się wykluczają.
Ponadto, w opinii biskupa bydgoskiego, „prawo zostało oderwane od obowiązku” – za prawami obywateli nie stoi żadne związane z tym wezwanie do wypełniania obywatelskich powinności. Prawo jest tworzone nie w kontekście wspólnoty, ale podmiotu. Ten zaś, choć działa tylko we własnym imieniu, domaga się dla siebie coraz więcej praw, żądając by ustawodawca wniósł je w przestrzeń publiczną i ustanowił jako obowiązujące. – Za stanowienie takiego prawa nikt nie ponosi żadnej odpowiedzialności – uważa bp Tyrawa.
Ordynariusz bydgoski wysunął propozycję przygotowania dokumentu Episkopatu (na wzór dokumentu społecznego KEP sprzed dwóch lat), który prezentowałby refleksję biskupów na temat relacji między prawem a etycznym wymiarem życia społecznego i postulowałby zmianę filozofii tworzenia prawa w naszym kraju.
Polska proszona o misjonarzy
Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji, bp Jerzy Mazur informował biskupów o wciąż kierowanych do Polski prośbach o wysłanie misjonarzy. Do Komisji wpłynęły 24 prośby - 6 z Afryki, 13 z Ameryki Południowej, 2 z Azji, 3 z Oceanii - w sumie pożądane jest, by Polska wysłała 105 misjonarzy i misjonarek. Misjonarze z różnych stron świata dziękują też za pomoc materialną, płynącą z Polski.
Bp Mazur mówił także o organizacji IV Kongresu Misyjnego, który odbędzie się w dniach 12-14 czerwca 2015 r. pod hasłem "Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału". W 2014 r. - "w drodze do kongresu" - organizowane są w diecezjach konferencje naukowe i sympozja, które mają go przygotować.
Bp Mazur mówił też o projekcie zorganizowania kongresu młodzieży polonijnej ze Wschodu i Zachodu w lipcu 2016 przed Światowym Dniem Młodzieży, który odbędzie się w Krakowie.
Biskupi i media
Jednym z punktów obrad było pierwsze w historii szkolenie medialne dla polskich biskupów. Prowadził je bp Wojciech Polak, a w roli wykładowców wystąpili: prof. Jerzy Olędzki z UW i UKSW, ks. Józef Kloch, rzecznik Episkopatu, dr Monika Marta Przybysz z UKSW oraz Marcin Przeciszewski z KAI.
Prof. Jerzy Olędzki mówiąc o podstawowych zasadach strategii medialnej Kościoła podkreślił, że "nowe media wymagają, by decydenci myślący strategicznie nie popełniali błędów w taktyce działania". Mówiąc o stosunku Kościoła do środowiska medialnego zwrócił uwagę, że nie można obrażać się na media i dziennikarzy. "Za takie postępowanie zostali bezlitośnie ukarani przywódcy największych państw" - dodał.
Dr Monika Marta Przybysz skupiła się na przedstawieniu podstawowych zasad działania rzeczników prasowych. Jako idealny wzorzec wskazała na Jaoquina Navarro-Vallsa, który doskonale prowadził komunikację z mediami u boku Jana Pawła II. Rzecznik diecezji - podkreśliła - musi być zawsze dostępny, odpowiadać na każdy telefon i budować dobre relacje z dziennikarzami.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.