- Nie chcę mitologii Papieża Franciszka - wyznał Ojciec Święty w wywiadzie zamieszczonym w dzisiejszym numerze włoskiego dziennika Corriere della Sera i równocześnie w La Nación w Buenos Aires.
Przykładowo przytoczył pogłoskę, że wychodzi w nocy z Watykanu, by zanieść jedzenie bezdomnym. „Nigdy mi coś takiego nie przyszło do głowy – powiedział Franciszek. – Robienie z Papieża supermana i gwiazdy wydaje mi się obraźliwe. Jestem normalnym człowiekiem”.
Ojciec Święty odpowiedział natomiast twierdząco, gdy redaktor naczelny Corriere della Sera Ferruccio de Bortoli zapytał go, czy prosi czasem o radę Benedykta XVI. „Papież senior nie jest muzealną figurą, ale instytucją – wyjaśnił Franciszek. – Nie byliśmy do tego przyzwyczajeni, tak samo jak do biskupów seniorów, których 60 lat temu jeszcze nie było, a po Soborze stali się instytucją. Tak samo ma być z Papieżem seniorem. Benedykt jest pierwszy i może będą jeszcze inni, tego nie wiemy”. Ojciec Święty zauważył, że jego poprzednik jest dyskretny i pokorny, wspólnie jednak zadecydowali, że powinien spotykać ludzi i uczestniczyć w życiu Kościoła. Dlatego został zaproszony na niedawny konsystorz. Ze swą mądrością i radami Papież senior jest jak dziadkowie w rodzinie.
W kwestii nadużyć seksualnych wobec nieletnich Franciszek zwrócił uwagę, że statystycznie najczęściej dochodzi do nich w rodzinach i wśród sąsiadów. Kościół dzięki odważnym krokom Benedykta XVI podszedł do tej sprawy w sposób tak jawny i odpowiedzialny, jak żadna inna instytucja publiczna. Choć jednak uczynił więcej od nich, tylko on jest atakowany – podkreślił Papież. Odciął się też zdecydowanie od ideologii marksistowskiej, nazywając ją nieprawdziwą. Przypomniał swoje stanowisko w obronie życia, wyrażone w adhortacji apostolskiej Evangelii gaudium, oraz definicję małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety. Z uznaniem mówił o odważnej obronie przez Pawła VI w encyklice Humanae vitae nie podlegającej zmianom doktryny moralnej Kościoła o regulacji urodzeń.
W wywiadzie dla Corriere della Sera Franciszek wspomniał także swe podróże zagraniczne. Do Ameryki Łacińskiej nie wybiera się wcześniej niż w roku 2016, bo był już w Brazylii. Jego najbliższe plany dotyczą Ziemi Świętej, Azji, a potem Afryki.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.