Papież kwestionuje mity tworzone wokół jego osoby

- Nie chcę mitologii Papieża Franciszka - wyznał Ojciec Święty w wywiadzie zamieszczonym w dzisiejszym numerze włoskiego dziennika Corriere della Sera i równocześnie w La Nación w Buenos Aires.

Przykładowo przytoczył pogłoskę, że wychodzi w nocy z Watykanu, by zanieść jedzenie bezdomnym. „Nigdy mi coś takiego nie przyszło do głowy – powiedział Franciszek. – Robienie z Papieża supermana i gwiazdy wydaje mi się obraźliwe. Jestem normalnym człowiekiem”.

Ojciec Święty odpowiedział natomiast twierdząco, gdy redaktor naczelny Corriere della Sera Ferruccio de Bortoli zapytał go, czy prosi czasem o radę Benedykta XVI. „Papież senior nie jest muzealną figurą, ale instytucją – wyjaśnił Franciszek. – Nie byliśmy do tego przyzwyczajeni, tak samo jak do biskupów seniorów, których 60 lat temu jeszcze nie było, a po Soborze stali się instytucją. Tak samo ma być z Papieżem seniorem. Benedykt jest pierwszy i może będą jeszcze inni, tego nie wiemy”. Ojciec Święty zauważył, że jego poprzednik jest dyskretny i pokorny, wspólnie jednak zadecydowali, że powinien spotykać ludzi i uczestniczyć w życiu Kościoła. Dlatego został zaproszony na niedawny konsystorz. Ze swą mądrością i radami Papież senior jest jak dziadkowie w rodzinie.

W kwestii nadużyć seksualnych wobec nieletnich Franciszek zwrócił uwagę, że statystycznie najczęściej dochodzi do nich w rodzinach i wśród sąsiadów. Kościół dzięki odważnym krokom Benedykta XVI podszedł do tej sprawy w sposób tak jawny i odpowiedzialny, jak żadna inna instytucja publiczna. Choć jednak uczynił więcej od nich, tylko on jest atakowany – podkreślił Papież. Odciął się też zdecydowanie od ideologii marksistowskiej, nazywając ją nieprawdziwą. Przypomniał swoje stanowisko w obronie życia, wyrażone w adhortacji apostolskiej Evangelii gaudium, oraz definicję małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety. Z uznaniem mówił o odważnej obronie przez Pawła VI w encyklice Humanae vitae nie podlegającej zmianom doktryny moralnej Kościoła o regulacji urodzeń.

W wywiadzie dla Corriere della Sera Franciszek wspomniał także swe podróże zagraniczne. Do Ameryki Łacińskiej nie wybiera się wcześniej niż w roku 2016, bo był już w Brazylii. Jego najbliższe plany dotyczą Ziemi Świętej, Azji, a potem Afryki.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.