„Państwo prawa i demokracja są ramami instytucjonalnymi stojącymi na straży przestrzegania, zapewnienia i ochrony praw człowieka. Poszanowanie konstytucji, niezależność władzy państwowej, działania urzędników publicznych zgodnie z obowiązującym systemem prawnym, a także wzięcie odpowiedzialności za pogwałcenie praw człowieka są istotnymi elementami istnienia społeczeństwa demokratycznego”.
Takie stwierdzenie znalazło się w dokumencie Komisji Sprawiedliwości i Pokoju episkopatu Wenezueli. Hierarchowie odnoszą się w nim m.in. do ostatnich niepokojów społecznych, które ogarnęły ten kraj.
Dokument episkopatu zatytułowany „Mamy być świadkami prawdy” nawołuje do budowania sprawiedliwego i pokojowego współistnienia wszystkich Wenezuelczyków. Hierarchowie ubolewają, że w ostatnich tygodniach doszło w tym kraju do tak gwałtownych i tragicznych w skutkach wydarzeń. Ich bilans to trzy ofiary śmiertelne oraz dziesiątki rannych i zatrzymanych. W czasie jednej z manifestacji studenckich w Maracaibo został pobity ksiądz, który próbował zapobiec brutalnej interwencji policji i gwardii cywilnej.
Biskupi stanowczo sprzeciwiają się wszelkiej przemocy ze strony państwa, zwłaszcza naruszającej prawo do manifestacji i słusznych protestów. Przypominają jednak, że to właśnie państwo ma stać na straży pokoju społecznego i respektowania praw człowieka. Nie może jednak w sposób nieproporcjonalny do sytuacji i dyskryminujący używać przemocy, pogwałcając w ten sposób ludzką godność. Hierarchowie wyrażają sprzeciw także wobec arbitralnych aresztowań, torturowania zatrzymanych czy ograniczania swobodnego przepływu informacji.
Episkopat wzywa władze Wenezueli, wszystkie partie polityczne i organizacje społeczne do poszanowania różnorodności opinii, jak również otwarcia się na dialog i negocjacje. Konieczne też będzie ujawnienie miejsca przetrzymywania aresztowanych i stawianych im zarzutów oraz zapewnienie im prawa do obrony. „Solidaryzujemy się także z wszystkimi rodzinami ofiar i przekazujemy im nasze wyrazy współczucia i modlitwy w tych momentach smutku i bólu” – napisali biskupi Wenezueli.
Naśladujcie Maryję w jej postawie adoracji, służby i pielgrzymowania.
„Radość Jezusa wypełnia serce, jest pokojem, dobrocią, czułością”.
W sposób szczególny wspomniał o udręczonej Ukrainie, Gazie, Izraelu, Birmie oraz Kiwu.
Papież podczas Eucharystii w Bazylice Watykańskiej w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.