Potrzebne jest odważne świadectwo uniwersytetów katolickich co do nauczania moralnego Kościoła - powiedział papież do przedstawicieli amerykańskiego Uniwersytetu Notre Dame. W ostatnich latach uczelnia ta często spotykała się ze słusznym zarzutem gubienia katolickiej tożsamości.
Katolicka tożsamość, jaką kierowano się półtora wieku temu, zakładając w Stanach Zjednoczonych Uniwersytet Notre Dame, pozostaje równie ważna w zmienionych warunkach XXI wieku. Wskazał na to papież, przyjmując zarząd tej uczelni, przybyły w związku z otwarciem jej ośrodka w Rzymie. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że ośrodek ten pozwoli studentom zapoznać się z unikatowym bogactwem historycznym, kulturowym i duchowym Wiecznego Miasta. Otworzy ich umysły i serca na ciągłość pomiędzy wiarą śś. Piotra i Pawła oraz wyznawców i męczenników wszystkich czasów a tą wiarą, którą przekazano im w rodzinach, szkołach i parafiach. Franciszek przypomniał, że uniwersytety katolickie z samej swej natury winny ukazywać znaczenie chrześcijańskiego orędzia dla ludzkiego życia.
„W związku z tym istotne jest odważne świadectwo uniwersytetów katolickich co do nauczania moralnego Kościoła – mówił Ojciec Święty. – Konieczna jest też przy tym obrona w kościelnych instytucjach i poprzez nie wolności opowiadania się za tym nauczaniem jako głoszonym z autorytetem przez Magisterium pasterzy Kościoła. Życzyłbym, aby Uniwersytet Notre Dame nadal dawał niezbędne i niedwuznaczne świadectwo o tym aspekcie swej fundamentalnej tożsamości katolickiej, zwłaszcza wobec prób jego «rozwodnienia», z jakiejkolwiek strony by one pochodziły. I to jest ważne: własna tożsamość, jakiej chciano [dla waszej uczelni] od samego początku. Trzeba jej bronić, zachowywać ją, prowadzić do przodu!”.
Należy pamiętać, że amerykański Uniwersytet Notre Dame w ostatnich latach często spotykał się ze słusznym niestety zarzutem gubienia katolickiej tożsamości. Wiąże się to z takimi faktami, jak przyznanie przez tę uczelnię doktoratu honoris causa prezydentowi Obamie działającemu na rzecz aborcji albo jej współpraca z organizacjami szerzącymi przerywanie ciąży czy antykoncepcję.
Czuł się osobiście zobowiązany do niesienia przesłania przekazanego siostrze Faustynie przez Jezusa.
Pełnił posługę biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej przez ponad 25 lat.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.