Jesteśmy pewni, że za pontyfikatu Papieża Franciszka relacje katolicko-żydowskie będą wyjątkowo dobre – mówi rabin Rosen ze Stanów Zjednoczonych.
Czujemy się zaszczyceni sposobem, w jaki jesteśmy podejmowani w Watykanie – powiedział Radiu Watykańskiemu rabin David Rosen. Dyrektor Departamentu Spraw Międzyreligijnych w Amerykańskim Komitecie Żydowskim przypomniał, że podczas inauguracji delegacja żydowska, jako jedyna spośród religii niechrześcijańskich, została imiennie pozdrowiona przez Ojca Świętego.
„Nigdy dotąd nie było Papieża, który utrzymywałby tak żywe relacje ze wspólnotą żydowską. Oczywiście Jan Paweł II miał żydowskich przyjaciół z dzieciństwa, ale kiedy był księdzem czy biskupem, w Polsce nie było żywej wspólnoty żydowskiej, z którą mógłby utrzymywać rzeczywiste relacje. Tymczasem Franciszek utrzymywał żywe relacje ze wspólnotą żydowską w Buenos Aires. Uczestniczył w żydowskich świętach i rocznicach. Wraz z rabinem napisał nawet książkę. Te wyjątkowo dobre relacje dają nam pewność, że nie tylko pójdzie on w ślady Jana Pawła II i Benedykta XVI, ale jeszcze bardziej pogłębi nasze relacje. Dziś nie stoją już przed nami wyzwania natury teologicznej, bo dwaj poprzedni Papieże byli wierni deklaracji Nostra aetate. Dziś prawdziwym wyzwaniem jest edukacja. Chodzi o to, by te nowe relacje znalazły wyraz w edukacji i podręcznikach w szkołach i seminariach na całym świecie” – powiedział rabin Rosen.
W Argentynie natomiast wielu Żydów łączy się tam z chrześcijanami w radości z tej historycznej dla nich chwili. Wyrażają nadzieję, że nowy zwierzchnik Kościoła katolickiego przyczyni się do większego zrozumienia między religiami.
Papieża Franciszka dobrze zna rabin Abraham Skorka z Buenos Aires, rektor tamtejszego seminarium rabinicznego. Ten biofizyk, doktor chemii, jest równocześnie znawcą literatury biblijnej i judaistycznej. Od dawna zaprzyjaźniony z dotychczasowym arcybiskupem stolicy Argentyny, przed trzema laty wydał z nim razem książkę „Jorge Bergoglio, Abraham Skorka o niebie i ziemi”, będącą owocem serii ich rozmów prowadzonych w telewizji na aktualne tematy religijno-etyczne. W tym samym czasie napisał też wstęp do książki „Jezuita. Rozmowy z kard. Jorge Bergoglio. Biografia i historia”. Jest to wywiad-rzeka, który z przyszłym Papieżem przeprowadziło dwoje dziennikarzy: Argentyńczyk Sergio Rubín i Włoszka Francesca Ambrogetti. Uchodzi za jedyną dotychczas biografię Ojca Świętego.
Po wyborze arcybiskupa Buenos Aires na Stolicę Piotrową Abraham Skorka udzielił wywiadu żydowskiej agencji informacyjnej. „To człowiek wielkiej odwagi, zaangażowany w argentyńską rzeczywistość i wypowiadający się otwarcie – powiedział rabin o nowo wybranym Papieżu. – Odznacza się pokorą znamienną dla ludzi wielkich”.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.