Papież do Trybunału Roty Rzymskiej.
Z okazji inauguracji roku sądowego Papież spotkał się z zespołem Trybunału Roty Rzymskiej. Zajmuje się on głównie sprawami małżeństw, co ma szczególne znaczenie duszpasterskie.
„Wymiar prawny i wymiar duszpasterski kościelnej posługi nie są sobie przeciwstawne, bo oba uczestniczą w realizowaniu celów i jedności działania właściwych Kościołowi – mówił Ojciec Święty. – Kościelna działalność sądowa, wyrażająca się jako służba prawdzie w sprawiedliwości, ma bowiem znamiona głęboko duszpasterskie, gdyż zmierza ku dobru wiernych i budowaniu wspólnoty chrześcijańskiej. Działalność ta stanowi szczególne rozwinięcie władzy zarządzania, która ma na celu duchową opiekę nad Ludem Bożym, włącza się zatem w pełni w prowadzenie misji Kościoła”.
Franciszek nakreślił profil sędziego kościelnego. Zwrócił najpierw uwagę na aspekt ludzki. Sędzia ma się odznaczać ludzką dojrzałością, do czego należy też rozumienie mentalności i słusznych dążeń wspólnoty, w której pełni swą służbę. Wtedy będzie umiał wymierzać sprawiedliwość nie w sposób legalistyczny i abstrakcyjny, ale stosownie do wymogów konkretnej rzeczywistości. Mówiąc dalej o aspekcie sądowniczym, Ojciec Święty wskazał na potrzebę bezstronności, troski o prawdę, respektowania prawa oraz duszpasterskiej delikatności. To ostatnie wiąże się z aspektem duszpasterskim funkcji sędziego kościelnego. Wymaga on autentycznego ducha służby na wzór Dobrego Pasterza, który troszczy się o zranioną owieczkę.
„Wasza posługa, drodzy sędziowie i pracownicy Trybunału Roty Rzymskiej, związana z radością i spokojem płynącymi stąd, że pracujecie tam, gdzie Pan was postawił, jest szczególną służbą Bogu, który jest Miłością i jest bliski każdemu człowiekowi – zaznaczył Papież. – Jesteście zasadniczo duszpasterzami. Kiedy wykonujecie pracę sądowniczą, nie zapominajcie, że jesteście duszpasterzami! Za każdym aktem, każdą pozycją, każdym procesem są osoby, które czekają na sprawiedliwość. Drodzy bracia, dziękuję wam i zachęcam, byście pełnili swe zadanie skrupulatnie i z łagodnością”.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.