Ok. 6 mln euro wypłacił dotychczas Kościół katolicki w Niemczech ofiarom skandali seksualnych. Jak informuje niemiecka agencja informacyjna dpa, dotychczas do komisji koordynacyjnej Konferencji Biskupów Niemiec wpłynęło 1,3 tys. wniosków o odszkodowanie.
"W większości przypadków członkowie komisji składających się z ekspertów zalecili poszczególnym diecezjom i zgromadzeniom zakonnym wypłatę pieniędzy" - poinformował rzecznik niemieckiego episkopatu. Średnio każda z ofiar otrzymała ok. 5 tys. euro.
Diecezje Moguncji, Spiry i Trweiru wypłaciły ofiarom przestępstw seksualnych dokonanych przez ludzi Kościoła 665. tys. euro. W sumie odszkodowania otrzymało 113 wnioskodawców. W archidiecezji Monachium i Fryzyngi dotychczas na 36 wniosków rozpatrzono 26 przypadków i wypłacono 134. tys. euro. Ponadto archidiecezja wzięła na siebie koszty terapii i przejazdów w wysokości ponad 32 tys. euro.
Archidiecezja Paderborn przekazała 297.500 euro odszkodowań. Do tego 21.500 euro kosztów terapii. Diecezja Limburg wypłaciła już 91 tys. i rozpatrzyła 28 wniosków, z których 24 pozytywnie.
W archidiecezji Berlina odszkodowania otrzymało dotychczas 12 ofiar na sumę 53. tys. euro. W sumie zgłoszono 13 wniosków. W diecezji Fulda od początku 2013 r. wypłacono 37.500 euro.
Minęła już fala powodzi wniosków, gdy od marca 2011 r. zaczęto przyjmować podania o wypłatę odszkodowań. "Liczba wniosków radykalnie spadła" - powiedział bp Stephan Ackermann, pełnomocnik episkopatu Niemiec ds. wyjaśniania nadużyć seksualnych i dodał, że mimo tego cały czas napływają nowe wnioski i problem pozostaje. "Jednak nie można tego porównywać z tym co było przed dwoma, trzema laty" - zaznaczył biskup Trewiru.
Bp Ackermann poinformował, że cały czas trwają prace nad naukowym opracowaniem skandalu i pełny raport "podpisany i opieczętowany" na ten temat powinien ukazać się w pierwszej połowie 2014 r.
W marcu 2011 r. Konferencja Biskupów Niemiec postanowiła rozpocząć wypłacanie odszkodowań ofiarom wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży i świeckich pracowników Kościoła. Instytucje kościelne zaczęły wypłacać odszkodowania w wysokości do pięciu tysięcy euro, o ile osoba poszkodowana nie mogła wystąpić na drogę sądową ze względu na przedawnienie czynu. Według niemieckiego prawa koszty odszkodowań ponoszą ci duchowni bądź pracownicy instytucji Kościoła, którzy w przeszłości dopuścili się czynów. Jeśli nie jest możliwe pociągnięcie sprawców do takiej odpowiedzialności albo jeśli się na to nie zgodzą, koszty przejmuje odpowiednia instytucja Kościoła.
Ponadto Kościół pokrywa koszty psychoterapii. W szczególnie ciężkich przypadkach suma odszkodowania może być wyższa. Pieniądze przeznaczone na wypłaty dla ofiar nadużyć nie pochodzą z podatków kościelnych.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.