Miłosierdzie musi być zgodne z prawdą. Inaczej nie zasługuje na miano miłosierdzia – powiedział Papież w rozmowie z kard. Meisnerem.
Kościół musi się dostosowywać do Słowa Bożego, a nie do opinii społeczeństwa – oświadczył kard. Joachim Meisner. Metropolita Kolonii kończy dziś 80. rok życia. Wczoraj udzielił obszernego wywiadu Niemieckiemu Radiu. Wspomniał w nim między innymi o swej niedawnej rozmowie z Papieżem. Powiedział mu wówczas, że niektóre jego wypowiedzi czy wywiady pozostawiają wiele otwartych pytań, które powinny zostać lepiej wyjaśnione dla mniej obeznanych ludzi. Tytułem przykładu wskazał na papieskie słowa o komunii dla rozwiedzionych podczas konferencji prasowej w drodze powrotnej z Brazylii do Rzymu. Odpowiadając na pytanie dotyczące tego problemu, Franciszek wskazał na potrzebę miłosierdzia. Kard. Meisner zaznaczył, że w jego ojczyźnie miłosierdziem rozwiązuje się problem wszelkich ludzkich słabości.
Papież miał się temu zdecydowanie przeciwstawić, podkreślając, że miłosierdzie musi być zgodne z prawdą. Inaczej nie zasługuje na miano miłosierdzia – powiedział Papież w rozmowie z kard. Meisnerem. Podkreślił ponadto, że otwarte kwestie teologiczne rozstrzyga Kongregacja Nauki Wiary, którą przed Soborem kierował sam papież i która do dziś jest najważniejszą dykasterią Kurii. Dlatego też prefekta tej kongregacji nie można traktować jako osoby prywatnej – powiedział Franciszek. Nawiązał on tym samym do niedawnych oświadczeń abp Gerharda Müllera, który przypomniał, że nierozerwalność małżeństwa nie podlega kompetencji Kościoła. Słowa te spotkały się z ostrą krytyką niektórych niemieckich biskupów.
Podejmując ten temat kard. Meisner podkreślił, że Kościół musi pozostać wierny nauczaniu Chrystusa. Przypomniał, że protestanci w Niemczech wybrali inną drogę. Dostosowali swe nauczanie o małżeństwie i życiu płciowym do opinii społecznej. Jednakże stan ich Kościołów jest jeszcze gorszy niż katolickiego, jeszcze szybciej ubywają z nich wierni – podkreślił niemiecki kardynał.
Podsumowując swą 25-letnią posługę w Kolonii powiedział, że jest zbudowany lojalnością i siłą wiary swych kapłanów. Zachowali oni radość wiary w aktualnych, niełatwych okolicznościach i starają się zapewnić duszpasterską posługę pomimo kryzysu powołań – powiedział kard. Meisner.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.