Miłosierdzie musi być zgodne z prawdą

Radio Watykańskie

publikacja 26.12.2013 11:40

Miłosierdzie musi być zgodne z prawdą. Inaczej nie zasługuje na miano miłosierdzia – powiedział Papież w rozmowie z kard. Meisnerem.

Miłosierdzie musi być zgodne z prawdą Henryk Przondziono / Agencja GN Miłosierdzie musi być zgodne z prawdą. Inaczej nie zasługuje na miano miłosierdzia – powiedział Papież w rozmowie z kard. Meisnerem.

Kościół musi się dostosowywać do Słowa Bożego, a nie do opinii społeczeństwa – oświadczył kard. Joachim Meisner. Metropolita Kolonii kończy dziś 80. rok życia. Wczoraj udzielił obszernego wywiadu Niemieckiemu Radiu. Wspomniał w nim między innymi o swej niedawnej rozmowie z Papieżem. Powiedział mu wówczas, że niektóre jego wypowiedzi czy wywiady pozostawiają wiele otwartych pytań, które powinny zostać lepiej wyjaśnione dla mniej obeznanych ludzi. Tytułem przykładu wskazał na papieskie słowa o komunii dla rozwiedzionych podczas konferencji prasowej w drodze powrotnej z Brazylii do Rzymu. Odpowiadając na pytanie dotyczące tego problemu, Franciszek wskazał na potrzebę miłosierdzia. Kard. Meisner zaznaczył, że w jego ojczyźnie miłosierdziem rozwiązuje się problem wszelkich ludzkich słabości. 

Papież miał się temu zdecydowanie przeciwstawić, podkreślając, że miłosierdzie musi być zgodne z prawdą. Inaczej nie zasługuje na miano miłosierdzia – powiedział Papież w rozmowie z kard. Meisnerem. Podkreślił ponadto, że otwarte kwestie teologiczne rozstrzyga Kongregacja Nauki Wiary, którą przed Soborem kierował sam papież i która do dziś jest najważniejszą dykasterią Kurii. Dlatego też prefekta tej kongregacji nie można traktować jako osoby prywatnej – powiedział Franciszek. Nawiązał on tym samym do niedawnych oświadczeń abp Gerharda Müllera, który przypomniał, że nierozerwalność małżeństwa nie podlega kompetencji Kościoła. Słowa te spotkały się z ostrą krytyką niektórych niemieckich biskupów. 

Podejmując ten temat kard. Meisner podkreślił, że Kościół musi pozostać wierny nauczaniu Chrystusa. Przypomniał, że protestanci w Niemczech wybrali inną drogę. Dostosowali swe nauczanie o małżeństwie i życiu płciowym do opinii społecznej. Jednakże stan ich Kościołów jest jeszcze gorszy niż katolickiego, jeszcze szybciej ubywają z nich wierni – podkreślił niemiecki kardynał. 

Podsumowując swą 25-letnią posługę w Kolonii powiedział, że jest zbudowany lojalnością i siłą wiary swych kapłanów. Zachowali oni radość wiary w aktualnych, niełatwych okolicznościach i starają się zapewnić duszpasterską posługę pomimo kryzysu powołań – powiedział kard. Meisner.