Komitet Moneyval, który zebrał się wczoraj w Strasburgu, z uznaniem odniósł się do szerokiego wachlarza środków prawnych podjętych przez Stolicę Apostolską, by uzupełnić luki wskazane przez raport tej organizacji opublikowany w roku ubiegłym.
Chodzi o przejrzystość funkcjonowania IOR, czyli tzw. banku watykańskiego, w tym m.in. o wdrożenie procedur kontrolnych mających zapobiegać praniu brudnych pieniędzy.
Eksperci Moneyval wyrazili też zadowolenie z przeprowadzenia dokładnej analizy operacji finansowych, które z pewnych racji mogły budzić wątpliwości. To znak, że zaczęły funkcjonować wprowadzone w Watykanie procedury kontrolne. Wskazano jednak, że wciąż istnieją pewne obszary, w których jeszcze nie zostały przeprowadzone wszystkie konieczne weryfikacje, zwłaszcza dotyczące IOR i Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA). Będą one kontynuowane, a suplement do dotychczasowych sprawozdań zostanie dosłany komitetowi w najbliższym czasie. Kolejny raport Moneyval zostanie przygotowany w 2015 r.
O tym, co jeszcze pozostało do zrobienia, powiedział Radiu Watykańskiemu René Brülhart, dyrektor watykańskiego Urzędu Informacji Finansowej: „Są to zalecenia dotyczące kilku poziomów. Głównie chodzi o ramy prawne koniecznych do realizacji kwestii dodatkowych, ale także o sprawy na poziomie instytucjonalnym i operacyjnym. Jeśli spojrzeć wstecz na pracę, którą wykonaliśmy w ciągu ostatnich miesięcy, to rozpoczęliśmy od modyfikacji prawa dotyczącego prania brudnych pieniędzy, które weszło w życie 8 października. Na szczeblu instytucjonalnym mamy nowy statut AIF czyli Urzędu Informacji Finansowej, który powołaliśmy do życia kilka tygodni temu, jasno określając jego funkcje i zadania, także na poziomie operacyjnym. Tutaj, w systemie sprawozdawczym, szczególnie mocno doprecyzowaliśmy niektóre kwestie. To jest może ważniejsze, również w kontekście współpracy międzynarodowej. Jesteśmy od lipca członkiem Grupy Egmont. Jest ona światowym stowarzyszeniem tzw. wywiadu finansowego. Liczy w tej chwili 139 członków. Podpisaliśmy także różne «protokoły zbieżności», które pozwalają nam na współpracę z innymi krajami, m.in. z Włochami, Stanami Zjednoczonymi i Niemcami” – powiedział Brülhart.
"Boże, pociesz wszystkich pogrążonych w bólu rozstania, mając pewność, że umarli żyją w Tobie."
To trzeci co do wielkości cmentarz w Rzymie, po Cmentarzu Flamińskim i Campo Verano.
Franciszek po raz kolejny apelował też o modlitwę w intencji udręczonej Ukrainy.
Franciszek przyjął na audiencji dla nauczycieli i wychowawców z włoskiej Akcji Katolickiej.
Franciszek przyjął przedstawicieli Dykasterii ds. Komunikacji.
Myślimy o krajach, które tak bardzo cierpią: udręczona Ukraina, Palestyna, Izrael...
To międzyreligijny kompleksu w Abu Zabi w ZEA, który mieści kościół, meczet i synagogę.
Wówczas nie będzie przygotowany do stawiania czoła wyzwaniom i nie odpowie na "wołanie ludzkości".