Polacy nadal hojni dla Kościoła

Specjalista prawa wyznaniowego ks. prof. Dariusz Walencik kwestionuje dzisiejsze doniesienia „Rzeczpospolitej”, wedle której Polacy stali się ostatnio mniej hojni dla Kościoła.

(Przeczytaj tekst na rp.pl)

Gdy chodzi o wpływy z tzw. 1 procenta dobrej woli, to - jak mówi ekspert - prawdą jest, że gdy wprowadzono możliwość jego przekazywania organizacjom pożytku publicznego, kościelne Caritas (Polska i dwie diecezjalne) zgarnęły lwią część całej puli. Tylko, że wówczas obdarowanych organizacji pożytku publicznego było niewiele, a teraz jest ich ponad 7000.

- Ludzie nie odwrócili się od Kościoła. Doszło tylko do naturalnego rozproszenia odliczeń na wiele organizacji. A trzeba zaznaczyć, że w ostatnich latach niewiele wzrósł odsetek podatników, korzystających z możliwości przekazania środków organizacjom pożytku publicznego - podkreśla ks. prof. Walencik.

Jak to wygląda w liczbach? Weźmy dwie duże, znane organizacje kościelne. W rozliczeniach za rok 2007 Caritas Polska otrzymała 2,581 mln zł. Za roku 2010 -  tylko 1,711 mln zł (początek kryzysu gospodarczego). Ale według ostatnich danych, czyli za rok 2012, suma ta sięgnęła znów 2,6 mln zł.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia za rok 2007 otrzymała mniej niż 0,5 mln zł. Ale już za roku 2010 - aż 3,317 mln zł. Za rok 2012 suma ta spadła, ale wciąż jeszcze wynosi blisko 2,9 mln zł.

Wpływy z darowizn można także szacować, badając kwoty odliczeń podatkowych przy obliczaniu podatków dochodowych od osób fizycznych i od osób prawnych. Specjalista podkreśla jednak, że proste porównanie kwot może tu być mylące, ponieważ zmieniały się progi podatkowe, zamrożona zostały kwoty wolne od podatku i oraz koszty uzyskania przychodu.

Jeśli jednak już to badać, to najbardziej miarodajne będzie sprawdzenie ulg „wynikających z innych ustaw”, co praktycznie oznacza odliczenia darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła. Za rok 2007 było to ponad 76 mln zł., za rok 2010 - 45 mln zł, a za rok 2012 - prawie 81 mln zł.

Można także badać odliczenia na, wynikające z art. 26 ust. 1 pkt. 9 ustawy. Trzeba jednak zastrzec, że w jedynym worku z odliczeniami na kult znalazły się także odliczenia na krwiodawstwo (które prawdopodobnie nie SA jednak masowe) Oto te kwoty: za rok 2007 - prawie 167 mln zł, za rok 2010 – blisko 153 mln zł, za rok 2012 - prawie 195 mln zł.

- Widać tu pewne falowanie, niemniej wysokość kwot przekazywanych Kościołowi utrzymuje się na mniej więcej zbliżonym poziomie - podsumowuje ks. prof. Walencik.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama