Będzie umowa ws. odpisu podatkowego na Kościół

Rozpoczęliśmy prace nad projektem umowy pomiędzy episkopatem a rządem dot. zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym wysokości 0,5 proc.- powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz po środowym spotkaniu zespołów konkordatowych.

Jak podkreślił kard. Nycz, integralną częścią umowy i jej załącznikiem ma być projekt ustawy ws. odpisu podatkowego. Dodał, że nad umową będzie pracował powołany w środę zespół. Hierarcha zaznaczył, że zmiany mają być wprowadzane w oparciu o zapisy konkordatu.

"Co do samej wysokości odpisu nie dyskutowaliśmy dzisiaj, bo uznajemy to za rozwiązanie na tym etapie osiągnięte" - powiedział kard. Nycz. Podkreślił też, że strona kościelna przedstawiła swoje propozycje dot. szczegółowych rozwiązań, które mają być zawarte w ustawie. "Po spełnieniu warunków przez obie strony będziemy mogli pójść dalej" - mówił metropolita warszawski.

W uwagach do projektu ustawy, który MAC przedstawiło w lipcu, sekretariat KEP napisał, że projekt "należy uznać za nieuzgodniony". "Ponieważ nie dokonano rozliczenia Funduszu Kościelnego, a propozycja wprowadzenia w życie projektowanych rozwiązań nie została jeszcze poprzedzona zawarciem umowy państwowo-kościelnej między rządem RP a Konferencją Episkopatu Polski - uważamy, że nie powinno się kierować projektu do dalszych prac w parlamencie" - pisali wtedy biskupi.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama