Kryptę w podziemiach jasnogórskiej kaplicy z cudownym obrazem Matki Bożej, gdzie przez kilka wieków chowani byli paulińscy mnisi, udostępniono na miesiąc pielgrzymom.
Otwarcie krypty w dniu Wszystkich Świętych ma wieloletnią tradycję. To jedyna w roku okazja, by nawiedzić to miejsce, jedno z najstarszych w sanktuarium.
Krypta powstała prawdopodobnie już w XV wieku. Znajdująca się nad nią Kaplica Matki Bożej swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie w XVII stuleciu. Od początku przeznaczona była do pochówku zakonników. Tu spoczął m.in. o. Augustyn Kordecki, bohaterski obrońca klasztoru z czasów potopu szwedzkiego. Nisz wykutych w skale jest tam 36. „To ważna część historii sanktuarium i miejsce, gdzie przez modlitwę możemy wyrazić wdzięczność naszym poprzednikom, stróżom Jasnej Góry – zauważył podprzeor klasztoru. – To jest jakiś szczególny czas, aby wyrazić naszą pamięć i wdzięczność tym, którzy posługiwali tutaj, tu dopełnili swego życia, tu święcie służyli pielgrzymom przed obliczem Matki Bożej” – dodał o. Sebastian Matecki. Od drugiej połowy ubiegłego wieku ciała zmarłych jasnogórskich mnichów grzebane są na częstochowskim cmentarzu św. Rocha.
Otwarte dla pielgrzymów krypty w podziemiach Kaplicy Matki Bożej nawiedzać można do końca listopada.
To znak wytrwałości, jaką wykazują chińskie wspólnoty katolickie na drodze wiary.
„Czuliśmy, że Chrystus naprawdę jest wśród nas. Był prawdziwym pasterzem”.
Papieski Instytut Muzyki Sakralnej przygotowuje serię krótkich filmów instruktażowych.
Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji opowiada o swoim doświadczeniu konklawe.
Leon XIV przypomniał, że papieska dyplomacja jest wyrazem troski o każdego człowieka.