Spotkajmy się z papieżem na Jasnej Górze

Ważne informacje dla udających się na spotkanie z Ojcem Świętym z Częstochowie 28 lipca.

Na placu przed Jasną Górą 27 lipca zostaną rozstawione płotki bezpieczeństwa, które wyznaczą trasę przejazdu papieża Franciszka pomiędzy pielgrzymami, tworząc sektory. Wejście do sektorów będzie możliwe tylko przez tzw. bramki bezpieczeństwa i będzie się odbywało 28 lipca w godzinach od 2.00 do 7.00. Wejścia do sektorów zostaną zamknięte o godz. 7.00 i nie będzie już wtedy możliwości przemieszczania się.

W celu bezpieczeństwa zabrania się wnoszenia do sektorów niebezpiecznych przedmiotów (ostrych, metalowych itp.) oraz pojemników z płynami o pojemności powyżej 1,5 litra, innych niż plastikowe. "Prosimy o niewnoszenie ze sobą dużych bagaży (np. plecaków, walizek)" - apelują organizatorzy celebry.

Należy też zabrać ze sobą niezbędne lekarstwa oraz dowód tożsamości. Osoby starsze, małoletnie, a szczególnie dzieci, proszone są o posiadanie ze sobą informacji kontaktowych: numer telefonu opiekuna i adres zamieszkania oraz miejsce parkingu, na którym pozostawiono autokar lub samochód.

Wejście do pozostałych miejsc: aleja H. Sienkiewicza, parki, aleja NMP i plac Biegańskiego, nie będzie wymagało przechodzenia przez bramki bezpieczeństwa.

Błonia jasnogórskie oraz pozostała część, aż do Palcu Biegańskiego, będą zaopatrzone w specjalne nagłośnienie i telebimy. Tam też w czasie Mszy św. dotrą kapłani z Komunią św.

Bramy klasztoru jasnogórskiego i kaplicy Matki Bożej zostaną zamknięte 27 lipca od godz. 16.00. Ponownie zostaną otwarte dopiero po wyjeździe papieża Franciszka, a więc po południu 28 lipca.

Przygotowanie do spotkania z Ojcem Świętym i Mszy św. z udziałem prezydenta RP, rządu, zgromadzenia narodowego, biskupów z Polski i świata będzie się odbywało na szczycie jasnogórskim.Czas oczekiwania rozpocznie się już o godz. 5.00. Wtedy przypomniane zostaną teksy św. Jana Pawła II wygłoszone na Jasnej Górze podczas pielgrzymek do sanktuarium, ze szczególnym uwzględnieniem VI Światowego Dnia Młodzieży.

O godz. 6.00 zostanie uroczyście wniesiony Obraz Nawiedzenia, czyli kopia ikony jasnogórskiej, która od ponad 50 lat peregrynuje po Polsce. Po intronizacji Obrazu Nawiedzenia odśpiewane zostaną Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, po czym ok. 6.30 rozpocznie się uroczysta Jutrznia ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej. Potem na telebimach pokazany zostanie film poświęcony jasnogórskiemu sanktuarium.
Następnie zaplanowano występ częstochowskiego biskupa Antoniego Długosza i zespołu Marcina Wyrostka. Odbędzie się także próba chóru z wiernymi przed liturgią. Bezpośrednio przed przybyciem papieża na Jasną Górę rozpocznie się modlitwa różańcowa.

Przylot Ojca Świętego Franciszka zaplanowany jest na godz. 9.15. Prosto z lądowiska, które jest przed jasnogórskim Domem Pielgrzyma papież uda się na plac jasnogórski i pozdrowi zgromadzonych między sektorami pod Szczytem jasnogórskim wiernych.

O godz. 10.30 na szczycie jasnogórskim rozpocznie się uroczysta Msza św. z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski pod przewodnictwem papieża Franciszka. Spodziewanych jest na niej co najmniej 500 tysięcy pielgrzymów z całego kraju.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama