Figura da pokoju

Na górze Cherubinów w Syrii wzniesiono przy współpracy patriarchatu moskiewskiego figurę błogosławiącego Chrystusa.

Monument znajduje się na szlaku pielgrzymkowym z Konstantynopola do Jerozolimy. Statuę Chrystusa ustanowiono 14 października, w dniu, kiedy prawosławni obchodzą Święto Opieki Najświętszej Bogarodzicy. Było to jednocześnie w przeddzień muzułmańskiego Święta Ofiar.

Koło miasta Saidnaja w Syrii, na górze Cherubinów przy monasterze o tej samej nazwie, na wysokości 2100 m n.p.m. wzniesiono kompozycję rzeźbiarską z wielką statuą Chrystusa w środku, zatytułowaną „Przyszedłem zbawić świat”. Akcja została zorganizowana przez prawosławne patriarchaty Antiochii i Moskwy. Opiekę artystyczną sprawowała Moskiewska Akademia Duchowna, której przedstawicielem był szef jej katedry archeologii chrześcijańskiej protodiakon Igor Michajłow.

Figura błogosławiącego Chrystusa widoczna jest z Libanu, Jordanii, Izraela i Palestyny. Organizatorzy akcji mają nadzieję, że widok ten zainicjuje w regionie dotkniętym pożogą wojenną i nienawiścią, proces pokojowy, wzbudzi w ludziach postawy wzajemnego zrozumienia i nadzieję na zbawienie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama