27-letni kapłan zmarł w Krakowie

Ks. Kamil Kowalczyk, wikariusz parafii św. Wojciecha w Krakowie zmarł 18 września w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym. Miał 27 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 23 i 24 września najpierw w Krakowie a później w rodzinnej Rabce.

Młody wikariusz parafii św. Wojciecha w Krakowie i katecheta Zespołu Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej w Krakowie 16 września uległ poważnemu wypadkowi drogowemu w miejscowości Stróża na drodze S7 – Zakopiance. Ranny trafił do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Przyjaciele i parafianie ks. Kamila poinformowali w mediach społecznościowych o wypadku swojego duszpasterza i rozpoczęli zbiórkę krwi dla rannego. „Pamiętacie, ten ksiądz nam pomagał, żebyśmy pojechali do RIO!!! Teraz nasza kolej. Podajcie dalej” – można było przeczytać na facebookowych profilach krakowskiej młodzieży. „Pomóc możemy nie tylko krwią – pamiętajmy o modlitwie!” – apelowano w opublikowanym komunikacie na stronach internetowych archidiecezji krakowskiej.

18 września przed południem przyszła smutna wiadomość o śmierci kapłana. „Jeszcze w piątek dzielił się z nami swoją radością, optymizmem oraz wiarą w sens życia i pracy pedagogicznej. Głosił potrzebę wzajemnej życzliwości i patrzenia w przyszłość z nadzieją w sercu. Dziś dowiadujemy się, że już nigdy się nie spotkamy, nie opowie nam o swoich ambitnych planach i zamierzeniach. Nigdy nie przywita nas słowami: „Szczęść Boże” z uśmiechem na twarzy. Odszedł od nas pozostawiając po sobie pustkę, którą nie sposób wypełnić. Brakować nam będzie jego duchowego wsparcia, życzliwości i pogody ducha” – napisali w nekrologu dyrekcja, nauczyciele i uczniowie zespołu szkół, w którym pracował młody kapłan.

Zmarłego księdza wspominał także bp Grzegorz Ryś, który był rektorem krakowskiego seminarium, gdy do kapłaństwa przygotowywał się w nim kleryk Kamil Kowalczyk. Bp Ryś zapowiedział, że odprawi Mszę św. w intencji Zmarłego w czasie trwającego w Warszawie II Kongresu Nowej Ewangelizacji.

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Kamila Kowalczyka odbędą się w poniedziałek 23 września o godz. 17.00 w kościele św. Wojciecha na osiedlu Bronowickim w Krakowie, a następnego dnia o godz. 16.00 w kościele św. Marii Magdaleny w Rabce, po którym będzie miało miejsce odprowadzenie trumny z ciałem do grobu.

Ks. Kamil Kowalczyk urodził się w 1986 r. Ukończył Gimnazjum nr 1 w Rabce-Zdroju. Po maturze w Liceum Ogólnokształcącym Radosna Nowina w Piekarach wstąpił do krakowskiego Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego. 26 maja 2012 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Sprawował funkcję wikariusza parafii św. Wojciecha na krakowskich Bronowicach i katechety Zespołu Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Jak informuje Janusz Kubasiak z Intenetowego Serwisu Informacyjnego Podhala ks. Kamil był znany i lubiany zarówno przez swoich parafian, jak i społeczność Rabki-Zdroju, z którą był bardzo zżyty. Już za czasów szkoły średniej wydał swoją pierwszą książkę „Miejsca kultu religijnego w Rabce Zdroju”. Przez 10 lat wydał kilka kolejnych publikacji: „Szlakiem rabczańskich kapliczek” (2004), „Rabczańskie drzewiej, czyli 450 lat parafialnej historii” (2008); współredagował książki „Rabka Juliana Zubrzyckiego” (2012) oraz „Krzczonowa i Zawadki: zarys dziejów” (2012).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg