Papież Franciszek spotka się w tym tygodniu w Watykanie z jednym z najbardziej znaczących teologów wyzwolenia, 85-letnim Gustavo Gutierrezem z Peru.
Poinformowały o tym 9 września media włoskie powołując się na prefekta Kongregacji Nauki Wiary, abp. Gerharda Ludwiga Müllera.
Według tych informacji, o papieskim spotkaniu z Gutierrezem abp Müller mówił wczoraj w Mantui, gdzie obaj prezentowali włoskie wydanie wspólnej książki „Po stronie ubogich. Teologia wyzwolenia”, opublikowanej w 2004 roku.
Gutierrez studiował w Lowanium i Lyonie, gdzie w późniejszych latach, w 1985 roku, obronił pracę doktorską. Po otrzymaniu święceń kapłańskich w 1959 roku w Limie przez wiele lat pracował jako duszpasterz w ubogich dzielnicach stolicy Peru. W późniejszych latach wstąpił do zakonu dominikanów.
Peruwiański teolog uchodzi za prawdziwego “ojca teologii wyzwolenia”. Ten ruch, wziął swoją nazwę od książki Gutierreza z 1971 roku Jego książka "Teologia de la liberacion" ("Teologia wyzwolenia") z 1971 roku dała nazwę całemu ruchowi, który dziś jest już znany daleko poza granicami Ameryki Łacińskiej.
W przeciwieństwie do innych znanych teologów wyzwolenia, zwłaszcza Brazylijczyka Leonardo Boffa, Gutierrez nigdy nie popadł w poważniejszy konflikt z Watykanem, choć również jego dzieła były przedmiotem dyskusji w Stolicy Apostolskiej. Od wielu lat łączy go przyjaźń z abp. Müllerem.
To znak wytrwałości, jaką wykazują chińskie wspólnoty katolickie na drodze wiary.
„Czuliśmy, że Chrystus naprawdę jest wśród nas. Był prawdziwym pasterzem”.
Papieski Instytut Muzyki Sakralnej przygotowuje serię krótkich filmów instruktażowych.
Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji opowiada o swoim doświadczeniu konklawe.
Leon XIV przypomniał, że papieska dyplomacja jest wyrazem troski o każdego człowieka.
Setki tysięcy osób na inauguracji pontyfikatu, orszakach i imprezach sportowych.