„To nie jest walka między politycznymi stronnictwami, raczej walka z terroryzmem”.
Koptyjsko-katolicki patriarcha Aleksandrii Ibrahim Isaac wydał 19 sierpnia oświadczenie w sprawie ostatnich zajść w Egipcie. – Niestety obserwujemy dokonywane przez islamskich fanatyków i siejących niepokój ataki terrorystyczne, morderstwa, profanacje kościołów i szkół chrześcijańskich, jak i ataki na instytucje państwowe oraz policję – napisał duchowny. Wspólnota postanowiła wyjaśnić swoje stanowisko wobec zaistniałej sytuacji.
- Świadomie i dobrowolnie wspieramy wszystkie instytucje państwowe w kraju. W szczególności wymienić należy egipską policję i armię, które w obliczu wielkiego niebezpieczeństwa i z dużym wysiłkiem bronią naszej ojczyzny – można przeczytać w dokumencie. Patriarcha skrytykował „wszelkie próby mieszania się w kwestie wewnątrzpolityczne lub celowego wpływania na rozwój wypadków”, płynące z zagranicy.
Rabanus Flavus / CC 3.0 Koptyjsko-katolicki patriarcha Aleksandrii, Ibrahim Isaac - Apelujemy do wszystkich odpowiedzialnych narodów i wolnego świata o to, by nie wierzyć w to, że to, co dzieje się aktualnie w Egipcie, jest politycznym konfliktem między różnymi ugrupowaniami, a raczej walką wszystkich Egipcjan z fundamentalistycznym terroryzmem – pisze Ibrahim Isaac. W imieniu katolickich Koptów dziękuje „wszystkim muzułmańskim współobywatelom i przyjaciołom, którzy stoją u naszego boku i wspólnie z nami bronią i chronią nasze kościoły i dobytek”. Hierarcha składa kondolencje wszystkim rodzinom ofiar zamieszek i zapewnia ich o swojej modlitwie. List kończy słowami: „Niech żyje wolny Egipt!”.
Konflikt w Egipcie trwa od początku lipca, kiedy to wojsko obaliło związanego z Bractwem Muzułmańskim prezydenta Mohammeda Mursiego. Od tego czasu dochodzi do krwawych starć: wojskowi krwawo rozpędzili dwa obozy zwolenników głowy państwa, islamiści nie pozostają dłużni, organizując ataki terrorystyczne na policjantów i instytucje państwowe. Na konflikcie cierpią także chrześcijanie, którzy popierają wojskowych: w trakcie konfliktu podpalono już kilkadziesiąt kościołów. Do tej pory w zamieszkach i zamachach zginęło już ok. tysiąca osób.
Kościół katolicki obrządku koptyjskiego to kościół wschodni będący w jedności z Watykanem. Obecnie należy do niego ponad 160 tys. osób. Większość chrześcijan mieszkających w Egipcie (ok. 12 mln) należy do Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.