W dramatyczny sposób pogłębia się kryzys humanitarny w Syrii. W niezwykle trudnym położeniu znajdują się najmłodsi.
Coraz częściej docierają też informacje o gwałtach oraz wcielaniu dzieci siłą do wojska. „Pomoc niesiona przez organizacje humanitarne jest niewystarczająca - podkreśla Andrea Iacomini z Unicef Italia.
„Cztery miliony dzieci potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej. Znajdują się w naprawdę dramatycznej sytuacji musząc stawić czoło wręcz niespotykanym wyzwaniom. Do dziś, według źródeł Organizacji Narodów Zjednoczonych, śmierć poniosło co najmniej 6,5 tys. dzieci. Jedna trzecia z nich nie miała nawet dziesięciu lat. Trzeba pamiętać, że tysiące dzieci pozostało rannych, jest okaleczonych – wskazuje Iacomini. - To kryzys humanitarny, który przybiera naprawdę niespotykane wcześniej rozmiary. Problemem są też nadchodzące upały. Brakuje wody pitnej. Trudno więc mówić o higienie. Pogarsza to i tak trudną sytuację w obozach. Pamiętajmy, że mowa jest o 1 mln 700 tys. uchodźców, którzy uciekli z Syrii. Sytuacja jest naprawdę wybuchowa”.
Coraz większą obawą napawa fakt, że także w Syrii, podobnie jak w wielu krajach Afryki, gwałt wykorzystywany jest w tej krwawej wojnie, jako „broń”. Kobiety, w tym niestety także nawet kilkuletnie dziewczynki, porywane są i gwałcone przez członków różnych ugrupowań; w ten sposób często chcą oni wymusić jakieś ustępstwa na ich mężach czy rodzinach. Pojawia się też coraz więcej sygnałów o wcielaniu syryjskich dzieci do wojska. Wykorzystywane są one w bezpośredniej walce oraz jako tragarze sprzętu czy dostawcy wody i żywności.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.