W Rzymie rozpoczęła się dziś wieczorem międzynarodowa konferencja o odnowie liturgii. Uczestniczą w niej przedstawiciele 35 krajów, 4 kardynałowie, w tym prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego kard. Antonio Cañizares Llovera.
Wydarzenie to wpisuje się w Rok Wiary i 50-tą rocznicę Soboru. Uczestnikom konferencji przyświeca bowiem idea nowego ruchu liturgicznego, nawiązującego do przedsoborowych dążeń do odnowy liturgii.
„Przede wszystkim – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Alcuin Reid, organizator konferencji – chcemy wyrazić uznanie Benedyktowi XVI za wszystko, co uczynił jako kardynał i Papież, dla podniesienia w Kościele niektórych kwestii, które dotyczą liturgii, dla promowania jej odnowy. Niektórzy nazywają to nowym ruchem liturgicznym. Chodzi nam o to, by liturgia była sprawowana w całej swej pełni i pięknie, z godnością. Chcemy pokazać, że liturgia stanowi fundament misji i życia Kościoła. Właściwe sprawowanie liturgii buduje podwaliny pod prawdziwie chrześcijańskie życie i nową ewangelizację. Jeśli nie sprawujemy liturgii tak jak Kościół nam ją daje i jak chce byśmy ją sprawowali, zgodnie z tym, co Benedykt XVI napisał w adhortacji Sacramentum caritatis, to brakuje nam właściwego pokarmu w życiu duchowym, nie spotykamy Chrystusa w liturgii. Odbija się to na naszym chrześcijańskim życiu, a także na naszej umiejętności bycia ewangelizatorem w XXI w.”.
W konferencji uczestniczy między innymi ks. Andrew Burnham, były biskup anglikański, a obecnie członek ordynariatu dla byłych anglikańskich. Będzie mówił o roli liturgii w dążeniu do zjednoczenia Kościoła.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.