W Rosji Boże Ciało obchodzone było w niedzielę 2 czerwca. W Moskwie, po porannej sumie, której w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP przewodniczył abp Paolo Pezzi, procesja z Najświętszym Sakramentem przeszła do tradycyjnych czterech ołtarzy.
W tym roku szczególną wymowę miały jednak uroczystości w Sankt-Petersburgu, którego ulicami przeszła pierwsza procesja od 1918 r. W 80 lat później ks. Krzysztof Pożarski podjął próbę przywrócenia tej tradycji, początkowo jednak procesje odbywały się wyłącznie wokół kościołów.
O nowym wymiarze kroczenia z Chrystusem eucharystycznym ulicami Petersburga opowiedział Radiu Watykańskiemu pracujący tam polski dominikanin o. Tomasz Wytrwał OP: „W tym roku po raz pierwszy po 95 latach ulicami miasta przeszła procesja. Na długości ok. 3 km katolicy nie tylko oddawali cześć Najświętszemu Sakramentowi, ale także mogli pokazać swoją wiarę, a przede wszystkim to, że są obecni w tym mieście”.
W niedzielnych uroczystościach wzięli udział wierni z siedmiu katolickich parafii Petersburga, łącznie około tysiąca osób.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.