Papież Franciszek zaapelował w środę do Polaków, by wspierali tych, którzy cierpią w wyniku wojen, a zwłaszcza Ukraińców. W czasie audiencji generalnej w Watykanie podkreślił, że mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima.
"Bądźcie miłosiernymi i wprowadzającymi pokój, wspierając tych, którzy źle się mają i cierpią w wyniku wojen, zwłaszcza Ukraińców w zmaganiu się z zimą" - powiedział papież do Polaków podczas spotkania z wiernymi na placu Świętego Piotra.
Zwracając się do wszystkich uczestników audiencji, zaapelował, by nie zapominać o "umęczonym narodzie ukraińskim", który "bardzo cierpi". Obecnym na placu dzieciom powiedział, by pomyślały o "dzieciach ukraińskich, które cierpią bez ogrzewania w czasie bardzo ciężkiej zimy", i wezwał do modlitwy za nie.
"Módlmy się też o pokój w Ziemi Świętej, w Palestynie, Izraelu; niech nastanie pokój, ludzie bardzo cierpią. Módlmy się wszyscy razem o pokój" - powiedział Franciszek.
Papież pozdrowił uczestników Dni Świętego Jana Pawła II, trwających na papieskich uniwersytetach w Rzymie. Ogłosił też, że od następnej audiencji generalnej skrót katechezy będzie tłumaczony także na język chiński.
W środowej katechezie Franciszek zauważył, że nie wszyscy mogą być w Kościele apostołami czy prorokami, ale wszyscy mogą i muszą być osobami "miłosiernymi, cierpliwymi, pokornymi, wprowadzającymi pokój". "Bracia i siostry, w naszym świecie pogrążonym w smutku tylu wojen i licznych kryzysów głośmy radość Ewangelii" - wezwał.
Papież powiedział również: "Mówię zawsze księżom: przebaczajcie wszystko, przebaczajcie zawsze i nie pytajcie o zbyt wiele".
Pełny tekst papieskiej katechezy - poniżej.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.