Jedynym gwarantem ludzkiej godności i życia jest Bóg. Stąd nadrzędność prawa Bożego nad prawem stanowionym. Zaprzeczać temu, to tworzyć prawa niesprawiedliwe i niebezpieczne - podkreślił abp Henryk Hoser. Biskup przewodniczył 1 czerwca Mszy św. w sanktuarium Świętej Trójcy w Kobyłce, gdzie miała miejsce kolejna w diecezji stacja Roku Wiary.
W homilii abp Hoser zachęcał do szukania prawdziwej mądrości, która jest darem Boga. – Nakazy Pana są radością serca. One nas nie krępują, ale tworzą jako ludzi prawdziwie wolnych, którzy potrafią stawić czoła skomplikowanym sytuacjom życia – podkreślił.
Odnosząc się do trwającej w Polsce dyskusji na temat miejsca prawa Bożego w przestrzeni publicznej i państwowej abp Hoser zwrócił uwagę na skutki odrzucenia zasad Dekalogu. - Wszyscy zbrodniarze tłumaczyli się, że wykonywali rozkazy, że takie było prawo. Miliony ludzi traktowanych jak robactwo, zabijanych. Tak właśnie wyglądało prawo, które nie uwzględniało prawa Bożego – podkreślił biskup warszawsko-praski, stwierdzając, że „jedynym gwarantem ludzkiej godności i życia jest Bóg”. Stąd, jego zdaniem, wynika nadrzędność prawa Bożego nad prawem stanowionym. - „Zaprzeczać temu to tworzyć prawa niesprawiedliwe i niebezpieczne” - zaznaczył.
- Jako chrześcijanie stanowimy przecież większość tego narodu, prośmy zatem Maryję, abyśmy umieli budować społeczeństwo, które będzie kierowało się Bożą Mądrością zarówno w sprawach wielkiej wagi, jak i drobnych życia codziennego – zaapelował abp Hoser.
Następna stacja Roku Wiary odbędzie się w parafii św. Wincentego a Paulo w dekanacie Otwockim.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.