W 32. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w katedrze Mszy św. i Różańcowi przewodniczył bp Zbigniew Zieliński.
Podczas uroczystości obchodzonej w koszalińskiej katedrze 1 czerwca – dokładnie po 32 latach od wizyty w tym miejscu św. Jana Pawła II – obecni byli przedstawiciele różnych stanów życia, kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele samorządu, harcerstwa, Żywego Różańca.
Jak podkreślił ks. Henryk Romanik, proboszcz katedry, szczególną intencją modlitwy były powołania do kapłaństwa, jako że przed ponad trzema dekadami katedra stała się miejscem spotkania papieża Polaka z duchowieństwem. Przypominał o tym ustawiony przed ołtarzem wizerunek papieża, a także, wykonane i podarowane przez więźniów, dwie tablice z dziesięciorgiem przykazań.
– Może dożyliśmy czasów, w których o Dekalogu bardziej autentycznie i z odwagą mówią nam więźniowie, którzy pozostają w konflikcie z prawem i właśnie w wyniku tego zrozumieli, czym jest naruszenie Dekalogu? – zastanawiał się bp Zieliński w homilii. – Współczesny człowiek, bardzo dumny z tego, że jest wolny, tak dumny, że aż tym zaślepiony, bardzo często zapomina i traktuje to jako tragiczne zrządzenie losu, że są jakieś zasady, jakiś Dekalog. Nieraz w różnego rodzaju dyskusjach słyszymy pytanie, czy nie warto byłoby Dekalogu zmienić.
Mówiąc, że Dekalog jest ciągle aktualny, bp Zieliński wskazał również na wezwanie Boga do przestrzegania tych zasad.
– Ojciec Święty, gdy spotkał się z pielgrzymami, przypomniał o szczególnym zadaniu chrześcijan, zapraszał nas nie tylko do odkrycia Dekalogu, ale byśmy stali się także jego apostołami. To nie tylko wyzwanie, ale także zachęta do apostolstwa, aby trafić do tych, którzy Boga odrzucili. Współczesny świat tego świadectwa bardzo potrzebuje. Zachowywanie tych 10 prostych słów, zachowanie Dekalogu, ma ogromne znaczenie.
Po Eucharystii zgromadzeni odmówili Różaniec przywołując w rozważaniach słowa św. Jana Pawła II, które zabrzmiały w czasie jego pamiętnej wizyty w tej świątyni i były transmitowane na cały świat.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.