Po raz pierwszy w Indonezji aż 60 tys. tamtejszych chrześcijan różnych wyznań wyraziło jedność i solidarność przez wspólne spotkanie ekumeniczne.
W tak wielkiej liczbie zebrali się oni na stadionie narodowym w stolicy tego kraju, którego mieszkańcy to w przytłaczającej większości (ponad 86%) muzułmanie. Zlot w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, 18 maja, zorganizowało Indonezyjskie Forum Chrześcijan, w którym biorą też udział katolicy. Łączył się on z powitaniem w Azji przedstawicieli Światowej Rady Kościołów z jej sekretarzem generalnym pastorem Olavem Fykse Tveitem. 10. zgromadzenie tej organizacji odbędzie się jesienią tego roku w Korei Południowej.
„Kościoły Indonezji są przykładem dla całego świata” – stwierdził obecny na spotkaniu w Dżakarcie sekretarz Światowego Forum Chrześcijan, pastor Larry Miller. Punktem kulminacyjnym było wzajemne przekazanie sobie ognia przez przedstawicieli siedmiu chrześcijańskich tradycji wyznaniowych. Kilkadziesiąt tysięcy pochodni rozświetliło mrok, stając się znakiem przyjaźni między katolikami, protestantami i prawosławnymi. Uważa się, że była to jak dotychczas największa manifestacja ekumenicznej jedności chrześcijan na kontynencie azjatyckim.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.