Polska premiera symfonii Kiko Argüello za miesiąc

Biskupi z Polski i z Europy, liczni przedstawiciele środowisk żydowskich, katechiści Drogi Neokatechumenalnej z całego świata, oraz inni zaproszeni goście wezmą udział w polskiej premierze symfonii „Cierpienie niewinnych”, która odbędzie się 23 czerwca na parkingu przed Bramą Śmierci byłego obozu zagłady Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince.

W specjalnej Celebracji Symfoniczno-Katechetycznej udział weźmie kilka tysięcy osób, w tym występujący w roli wykonawcy kompozytor symfonii Kiko Argüello – inicjator Drogi Neokatechumenalnej.

Na uroczystość, która odbędzie się na zakończenie 362. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Krakowie, złożą się modlitwy, przemówienia i wykonanie wszystkich części symfonii. Dyrygentem będzie Pau Jorquera.

Symfonia składa się z czterech części: Getsemani, Lament, Przebacz im i Resurrexit. Jej tematem jest przemoc na świecie, którą rodzi grzech człowieka i wielka miłość Boga do swojego stworzenia. Utwór nawiązuje do cierpienia niewinnych, z jakim kompozytor spotkał się w barakach w Palomeras.

Jak powiedziała KAI Mirosława Budzich, katechistka odpowiedzialna wraz z mężem za Drogę Neokatechumenalną w archidiecezji katowickiej i diecezji bielsko-żywieckiej, wykonanie dzieła będzie także formą uczczenia jubileuszy 50-lecia kapłaństwa, które w tym roku obchodzą metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy.

Utwór będzie można jeszcze usłyszeć kilka dni później w Lublinie podczas ceremonii wręczenia tytułu doktora honoris causa Kiko Argüello na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Senat uczelni docenił wkład współzałożyciela neokatechumenatu w odnowę Kościoła po Soborze Watykańskim II. W uzasadnieniu nadania tytułu podkreślono, że Droga Neokatechumenalna, „która, jako forma wtajemniczenia chrześcijańskiego, prowadzi na całym świecie działalność ewangelizacyjną staje w obronie wartości życia ludzkiego, godności osoby ludzkiej oraz chrześcijańskiego małżeństwa i rodziny”.

Premiera symfonii „Cierpienie niewinnych” odbyła się w madryckiej katedrze Almudena 2 lata temu. Fragmenty utworu tego utworu wykonano także w styczniu 2012 w Auli Pawła VI w Watykanie, kiedy Stolica Apostolska ogłosiła dekret akceptacji liturgii celebrowanych na Drodze Neokatechumenalnej.

Droga Neokatechumenalna została zainicjowana przez Hiszpanów Kiko Argüello i Carmen Hernández w latach 60. ub. wieku w slumsach Madrytu. W 1968 roku dotarła do Rzymu, w 2002 papież Jan Paweł II zatwierdził jej statuty ad experimentum na 5 lat. W 2008 r. zatwierdził je definitywnie kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Do Polski Droga dotarła w latach 70. dzięki jezuicie Alfredowi Cholewińskiemu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama