W niedzielę nieczynne będą supermarkety, hipermarkety, galerie handlowe i inne sklepy zatrudniające osoby na podstawie umowy o pracę. Kościół katolicki obchodzi tego dnia święto Zesłania Ducha Świętego.
Ustawa z 2007 r. zakazuje pracy placówek handlowych w dni świąteczne. W tym roku będą one nieczynne przez 13 dni. Wyjątkiem są stacje benzynowe i apteki.
Jak poinformował PAP w piątek dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD) Andrzej Faliński, w niedzielę nie będą pracowały wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe, w tym sieci handlowe. Przypomniał, że zakaz handlu w święta jest rozwiązaniem kompromisowym, część posłów opowiadała się bowiem za zakazaniem handlu we wszystkie niedziele. Dodał, że POHiD stoi na stanowisko, że w ogóle nie powinno być zakazów. "Handel ponosi wielomilionowe straty z tego tytułu, gdyż ludzie w niedziele na ogół kupują w supermarketach artykuły nieżywnościowe" - tłumaczył Faliński.
Handel może być natomiast prowadzony przez właścicieli jednoosobowych firm, osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne (jak umowa zlecenia), a także zatrudnionych na podstawie umowy agencyjnej.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.