RFN: Trybunał Konstytucyjny chce jednakowego traktowania małżeństw i związków partnerskich w podatkach.
7 maja 2013 roku Federalny Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w świetle którego tzw. związki partnerskie mają być zwolnione z podatku od zakupu ziemi, podobnie jak małżeństwa. Jeśli do 18 czerwca parlament nie zmieni prawa, Trybunał wprowadzi przepisy przejściowe.
Wyrok dotyczy zwrotu podatku zapłaconego między 1 sierpnia 2001, kiedy to weszło w życie prawo o związkach partnerskich, do 13 grudnia 2010, od kiedy związki partnerskie są zwolnione z tego podatku. Chodzi o działki przekazane przez jednego małżonka/partnera drugiemu. Przeciwko temu rozwiązaniu opowiada się chadecki minister finansów, Wolfgang Schäuble. W przyszłym tygodniu Trybunał ma także rozpatrzeć, czy związki partnerskie będą mogły, podobnie jak małżeństwa, wspólnie rozliczać się z podatku dochodowego.
To kolejny bardzo kontrowersyjny wyrok, który w ostatnim czasie wydał FTK w sprawach dotyczących związków partnerskich. Wcześniej uznał, że partner ma prawo do adopcji dziecka swojego partnera. – Sędziowie w kwestii homomałżeństw [tak już od dawna potocznie mówi się w Niemczech o związkach partnerskich – przyp. red.] tak daleko oddalili się od wyobrażeń matek i ojców ustawy zasadniczej, że trudno tu mówić o reprezentatywnej interpretacji konstytucji – napisał w „Kölner Stadt-Anzeiger” były przewodniczący trybunału konstytucyjnego Nadrenii-Westfalii, Michael Bartrams. Jego zdaniem w niemieckiej ustawie zasadniczej nie da się doszukać usprawiedliwienia dla przywilejów dla tzw. związków partnerskich. Zdaniem prawnika Trybunał przez swoje wyroki czyni siebie „motorem problematycznej społecznej przemiany wartości”.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.