Patriarcha melchicki Grzegorz III Lahham zaprosił papieża Franciszka do przyjazdu na Bliski Wschód
Melchicki patriarcha zaproponował też, by papież regularnie gromadził on wokół siebie patriarchów katolickich Kościołów wschodnich, aby „umacniać inicjatywy pokojowe, wspierać ekumenizm i dialog międzyreligijny”.
Wprawdzie spotkanie patriarchy z Franciszkiem odbyło się 18 kwietnia, ale dopiero teraz zostały ujawnione jego szczegóły. W czasie półgodzinnej rozmowy Grzegorz III przekonywał, że arabski Maszrek [arabskojęzyczne kraje na wschód od Egiptu i na północ od Półwyspu Arabskiego - KAI] „potrzebuje obecności papieża”, który dzięki swym kontaktom z bliskowschodnią diasporą w Argentynie „dobrze zna ten region i jego problemy”.
Podziękował Franciszkowi za jego apele o pokój na Bliskim Wschodzie, a zwłaszcza w Syrii. Wyraził pragnienie, aby podjął on inicjatywę „znalezienia drogi prowadzącej do pokoju na trwałych podstawach”, gdyż obecna „sytuacja kryzysowa grozi jeszcze większym osłabieniem stabilizacji w regionie i pokoju na świecie, a także obecności chrześcijańskiej na Wschodzie, szczególnie w Ziemi Świętej”.
Aby stawić czoło kryzysowi w Syrii Grzegorz III poprosił papieża o zgromadzenie wokół siebie pasterzy Kościoła w Syrii. Miałoby to na celu „wspólne poszukiwanie sposobów zaprowadzenia pokoju i zakorzenienia chrześcijan na ich ziemiach, aby byli dla wszystkich świadkami wiary i nadziei”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.