Pogrzeb dzieci nienarodzonych

W najbliższą sobotę (6 kwietnia) w Przemyślu po raz pierwszy odbędzie się pogrzeb dzieci zmarłych przed urodzeniem w wyniku poronienia samoistnego.

Ks. Marek Machała, wicedyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin archidiecezji przemyskiej, przypomina, że zgodnie z nauką Kościoła, te dzieci cieszą się oglądaniem Pana Boga, a obowiązkiem wspólnoty jest otoczenie troską w cierpieniu rodziców.

- Kościół z wielką troską podchodzi do każdego ludzkiego bólu. Naszym zadaniem, ponieważ wszyscy należymy do Kościoła, jest wspieranie rodziców, którzy doświadczają tak bolesnej straty i umacnianie ich nadziei, że to dziecko żyje w Bogu, nie jakoś częściowo, ale jest w pełni szczęśliwe – mówi.
Uroczystość rozpocznie Msza św. w kościele pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara. Po niej szczątki dzieci zostaną przewiezione na Cmentarz Zasański, gdzie zostaną złożone w specjalnie przygotowanej mogile. Będzie ona służyć w przyszłości wszystkim, którzy będą tego potrzebować.

Ks. Machała wyjaśnia, że bezpośrednią inspiracją do zorganizowania pogrzebu był dramatyczny list jednej z pacjentek przemyskiego szpitala, która prosiła o spalenie malutkiego ciała jej dziecka po poronieniu. Uzasadniała to tym, że jest bez pracy, nie ma ubezpieczenia i nie stać jej na zorganizowanie pogrzebu.
Dla dzieci, które zmarły w wyniku poronienia, Urząd Stanu Cywilnego może wydać akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. Należy w tym celu przynieść odpowiednie dokumenty ze szpitala.

«« | « | 1 | » | »»
 • Venrosa
  04.04.2013 12:10
  A co z dziećmi, które zostały zabite w trakcie aborcji? Ja wiem, że już cieszą się oglądaniem Boga, ale może nam, żyjącym też byłby potrzebny taki znak? Że pomimo tego, że "lekarz" za przyzwoleniem "matki" zabija i wyrzuca człowieka do odpadków medycznych, to ktoś jest na tym świecie, kto by choć symbolicznie oddał tym dzieciom cześć
 • Karolina
  04.04.2013 22:39
  Pamięta się o tych dzieciach, pamięta...

  Ku pamięci Dzieci Zmarłych w wyniku aborcji w wielu miastach powstały już Pomniki Dzieci Utraconych.

  Zapalić przy nich symboliczny znicz, może każdy rodzic po stracie dziecka, czy to w wyniku aborcji, czy poronienia, każdy rodzic który nie może tego zrobić bezpośrednio na grobie swojego zmarłego dziecka.

  Zapalić znicz ku pamięci dzieci zmarłych w wyniku aborcji przy takim pomniku, może też każdy z nas, kto ma tylko takie pragnienie...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.