Polscy kardynałowie zaprosili papieża Franciszka do odwiedzenia naszego kraju.
Papież Franciszek wymienił osobiste pozdrowienia z poszczególnymi purpuratami. Razem podeszli do niego kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz i to z konkretną propozycją dotyczącą poniekąd tego, co przed chwilą usłyszeli od Ojca Świętego.
„Podeszliśmy razem z ks. kard. Kazimierzem do Ojca Świętego, żeby mu powiedzieć, że wiadomość o jego wyborze w Polsce wywołała wielki entuzjazm – powiedział Radiu Watykańskiemu metropolita krakowski. – Oprócz tego zaprosiliśmy Ojca Świętego do odwiedzin naszej ojczyzny z okazji Światowego Dnia Młodzieży. Nie jest jeszcze zadecydowane, czy będzie to w Polsce. Dodaliśmy, że w tym samym czasie wypada 1050 lat od chrztu Polski, więc oprócz miejsca spotkania z młodzieżą zawsze Gniezno i Poznań będą oczekiwać na jego przyjazd. Zaproszenie zostało przyjęte, powiedziałbym, z wielką życzliwością. Powiedział tylko: „A czy będę musiał mówić po polsku?”. Powiedziałem: „Ojcze Święty, wystarczy, że będziesz”. Prosił również o modlitwę na Jasnej Górze i o modlitwę w Kościele polskim za jego posługiwanie jako Piotra tych czasów. Tym chcielibyśmy podzielić się z naszymi rodakami. Podzielić i podziękować za wielką modlitwę. Zwłaszcza młodzieży, bo słyszeliśmy, że młodzież wybierała sobie kardynałów, za których się modlili. Dziękujemy za tę bliskość i modlitwę w czasie konklawe i w czasie naszego pobytu w Rzymie”.
Rzecznik Watykanu, pytany o miejsce koejnego Światowego Dnia młodzieży odpowiedział jednak wymijająco. „Nie zapadła jeszcze decyzja gdzie odbędzie się kolejny Światowy Dzień Młodzieży” – powiedział. „Z zasady miejsce kolejnego Dnia Młodzieży jest ogłaszane za zakończenie poprzedzającego go spotkania. Tak więc powinno to mieć miejsce ostatniego dnia w Rio de Janeiro – powiedział ks. Federico Lombardi. - Jeśli następne spotkanie będzie miało miejsce w Polsce możemy założyć, że papież tam pojedzie, ponieważ we wszystkich dotychczasowych Światowych Dniach Młodzieży zawsze uczestniczył papież”.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.