– Ojciec Święty jako człowiek wielkiej odpowiedzialności postanowił odejść z tej funkcji pasterzowania Kościołowi. Tę informację przyjęliśmy ze zdziwieniem, ale możemy zrozumieć motywacje, jakimi się kierował, czyli jego wiek i stan zdrowia – mówił kard. Stanisław Dziwisz do dziennikarzy podczas konferencji prasowej w krakowskiej kurii.
– Informacja zastała mnie w Łagiewnikach, gdzie z okazji Światowego Dnia Chorego odprawiałem Mszę św. i spotkałem się z chorymi. Przyjąłem ją z zaskoczeniem, jak wszyscy. Pamiętajmy jednak, że Kościół, który ma 2000 lat, takie rozwiązanie ma zapisane w Konstytucji o wyborze papieża – gdy papież umiera lub z jakiegoś powodu nie może kontynuować swojej służby Kościołowi, zawsze istnieje możliwość wyboru nowego pasterza – wyjaśniał metropolita krakowski, dodając, że każdy z nas powinien teraz dziękować Bogu za to, że dał nam tak wielkiego papieża, który spełnił (i nadal spełnia) ogromną rolę dla ludzkości.
– Jan Paweł II otworzył Kościół na świat, a świat na Kościół. Benedykt XVI, którego pontyfikat wciąż jeszcze trwa, pogłębił życie duchowe Kościoła. Jego następca będzie to dzieło kontynuował. Musimy się modlić o światło Ducha Świętego dla kardynałów, a On wskaże, kogo powinni wybrać podczas konklawe. Podczas ostatniego synodu słuchałem wspaniałych homilii i wystąpień Ojca Świętego, pokazujących głębię jego intelektu, a przede wszystkim to, że Benedykt XVI jest Bożym człowiekiem. Widziałem jednak, tak, jak i wszyscy zgromadzeni na synodzie, że papieżowi ubywa sił, że trudno jest mu się poruszać. Każdy, kto ma w rodzinie osobę w jego wieku, powinien zrozumieć Ojca Świętego – podkreślał metropolita krakowski.
Publikujemy pełną treść oświadczenia kard. Stanisława Dziwisza:
Oświadczenie metropolity krakowskiego w związku z decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI
Z wielką powagą i wzruszeniem przyjąłem decyzję Ojca Świętego Benedykta XVI o rezygnacji z kierowania Kościołem i o przekazaniu troski o dalsze jego losy Kolegium Kardynalskiemu. Rozumiem motywacje, jakie Ojciec Święty przedłożył uczestnikom Konsystorza.
Benedykt XVI kierował Kościołem Chrystusowym po odejściu papieża Jana Pawła II z wielką rozwagą i mądrością, które wypływały z jego niezwykłych zdolności intelektualnych, a także z głębokiej wiary.
Dziękuję Ojcu Świętemu za wszystkie wysiłki zmierzające do odnowy Kościoła w duchu wierności Mistrzowi z Nazaretu. Jako biskup z Polski zapewniam go, że pozostaniemy Mu wdzięczni za Jego przyjaźń do Jana Pawła II, jego beatyfikację, a także za wyjątkową życzliwość do narodu polskiego. Osobiście będę Mu wierny i wdzięczny za to wszystko, co otrzymałem od Niego.
Kościół krakowski pozostanie zawsze wdzięczny Piotrowi naszych czasów Benedyktowi XVI. Wdzięczność i wierność będzie wyrażał w modlitwie i oddaniu. Razem z Ojcem Świętym Benedyktem XVI zawierzam Kościół Duchowi Świętemu i Matce Kościoła, Matce Bożej z Lourdes, patronce dnia dzisiejszego.
Stanisław kardynał Dziwisz
metropolita krakowski
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.