Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i krakowska Akademia Muzyczna przyznały tytuły doktora honoris causa papieżowi Benedyktowi XVI.
Na specjalnej konferencji prasowej 12 czerwca oficjalnie ogłosili to rektorzy obu uczelni oraz kard. Stanisław Dziwisz - Wielki Kanclerz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Metropolita krakowski przypomniał, że Benedykt XVI odwiedzał stolicę Małopolski kilkakrotnie, jeszcze przed wyborem na papieża. Później, już jako ojciec święty, był w Krakowie w czasie swojej pielgrzymki do Polski w 2006 roku.
- Mieć taką postać w gronie doktorów uczelni to ogromny zaszczyt i prestiż - mówił kard. Dziwisz. Podkreślił, że choć Benedykt XVI unika takich zaszczytów, dla Krakowa zrobił wyjątek i zgodził się przyjąć honorowy doktorat. - Byłem wzruszony, czytając list od niego. Napisał, że papieżowi Janowi Pawłowi II trudno odmówić, a to jest jego uczelnia i jego miasto - opowiadał kardynał.
- Wszyscy jesteśmy przejęci. Zdajemy sobie sprawę z tego, że chwila jest wyjątkowa, historyczna. Jest to wielki zaszczyt dla obu naszych uczelni - podkreślał rektor Uniwersytetu Papieskiego ks. prof. Wojciech Zyzak.
Wśród wielu zasług, które stały się przyczyną przyznania emerytowanemu papieżowi doktoratów honoris causa przez UPJPII i AM, mocno podkreślona została jego troska o liturgię i muzykę kościelną.
"Jesteśmy przekonani, że teologiczna myśl o muzyce kościelnej Benedykta XVI, wyprowadzona ze źródeł biblijnych i oparta na wielowiekowej tradycji Kościołów wschodniego i zachodniego, stanowi dzisiaj niezwykle ważny punkt odniesienia dla wszelkiej refleksji o muzyce liturgicznej Kościoła" - napisali przedstawiciele uczelni w uzasadnieniu swojej decyzji.
Podkreślali także, że "troska Benedykta XVI o kształt muzyki liturgicznej nie ograniczała się tylko do słów. Kiedy jako papież przewodniczył liturgii, zawsze dawał przykład niezwykłej staranności i dbałości o szlachetne piękno sprawowanych obrzędów".
- Zapoznając się coraz bardziej z dziełami Benedykta XVI, z jego wypowiedziami, byłem poruszony, a wręcz wzruszony jako muzyk tym, jaką wielką atencję papież przywiązywał właśnie do muzyki - mówił w rozmowie z dziennikarzami prof. Zdzisław Łapiński, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Przypomniał, że papież emeryt jest nie tylko teoretykiem, ale i praktykującym muzykiem.
Rektor Uniwersytetu Papieskiego mówił z kolei, że uczelnia - szczególnie związana z Benedyktem XVI, który podniósł ją do rangi uniwersytetu - dziękuje mu także za wkład w rozwój teologii i filozofii.
Wręczenie doktoratu odbędzie się 3 lipca w papieskiej rezydencji w Castel Gandolfo. Weźmie w niej udział licząca ok. 70 osób delegacja z obu krakowskich uczelni, a samą uroczystość uświetnią swoimi występami chór "Psalmodia" z Uniwersytetu Papieskiego i kwartet smyczkowy z Akademii Muzycznej.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.