Ta sprawa leży mi na sercu - powiedział.
Podczas odpustowej Mszy św. w parafii św. Anny w Wohyniu, wieloletni sekretarz Jana Pawła II i emerytowany metropolita krakowski przyznał, że docierają do niego pytania o możliwość rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Emilii i Karola Wojtyłów. Zaznaczył, że ta sprawa leży mu na sercu i dziś po raz pierwszy mówi o niej publicznie.
Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że Emilia i Karol Wojtyłowie mieli troje dzieci. Najstarszy syn Edmund został lekarzem. Zmarł w wieku 26 lat po zarażeniu się szkarlatyną od chorych, którymi opiekował się w bielskim szpitalu. Drugie dziecko, córeczka Olga, zmarła wkrótce po porodzie.
- Młodszy syn Karol został wielkim papieżem i świętym Kościoła katolickiego. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że duchowa postawa przyszłego papieża i świętego uformowała się w rodzinie, dzięki wierze rodziców - mówił kardynał. - Mogliby i oni stać się przykładem dla współczesnych rodzin i patronami naszych rodzin. Polecam tę sprawę waszej życzliwości - zaznaczył.
Sam Jan Paweł II w rozmowie z Andre Frossardem tak mówił o swoim ojcu: "Moje lata chłopięce i młodzieńcze łączą się przede wszystkim z postacią ojca, którego życie duchowe po stracie żony i starszego syna niezwykle się pogłębiło. Patrzyłem z bliska na jego życie, widziałem, jak umiał od siebie wymagać, widziałem, jak klękał do modlitwy. Ojciec, który umiał sam od siebie wymagać, w pewnym sensie nie musiał już wymagać od syna. Patrząc na niego, nauczyłem się, że trzeba samemu sobie stawiać wymagania i przykładać się do spełniania własnych obowiązków. Mojego ojca uważam za niezwykłego człowieka".
Reprodukcja: Adam Wojnar Przyszli rodzice papieża Jana Pawła II poznali się w Krakowie Był "prawego charakteru, poważny, dobrze ułożony, skromny, dbały o honor, z silnie rozwiniętym poczuciem obowiązku, bardzo łagodny i niezmordowanie pracowity" - napisano o nim w opinii przełożonych z wojska austriackiego, którą przytoczyła badaczka biografii K. Wojtyły seniora Milena Kindziuk.
Przyszli rodzice papieża Jana Pawła II poznali się w Krakowie, gdzie mieszkała Emilia z Kaczorowskich (1884-1929). Podoficer Karol Wojtyła senior (1879-1941) pełnił tu zaś służbę wojskową. Ślub wzięli 10 lutego 1906 r. w krakowskim kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej. Fakt ów upamiętnia tablica umieszczona w świątyni na początku 2013 roku.
W Krakowie w 1906 r. urodził się syn Wojtyłów Edmund, późniejszy lekarz, zmarły w 1932 r. Od 1913 r. rodzina Wojtyłów mieszkała w Wadowicach, gdzie Karol senior służył w 56 Pułku Piechoty armii austriackiej, od listopada 1918 r. zaś - w 12 Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej Wojska Polskiego. W tym mieście 18 maja urodził się Karol Wojtyła junior, przyszły metropolita krakowski i papież Jan Paweł II.
Mały Lolek niedługo cieszył się czułą opieką rodzicielki, o której potem w wierszu "Nad Twoją białą mogiłą" pisał: "O Matko - zgasłe Kochanie". Emilia Wojtyłowa zmarła w 1929 r. Jej postaci poświęcona jest książka M. Kindziuk "Matka papieża", opublikowana w 2013 roku. Autorka ustaliła m.in. ścisłą datę ślubu rodziców K. Wojtyły.
Po śmierci matki wyłącznym opiekunem Karola został jego ojciec, który odegrał wielką rolę w jego wychowaniu, także religijnym. Był bowiem człowiekiem modlitwy. "Nieraz zdarzało mi się budzić w nocy i wtedy zastawałem mego ojca na kolanach, tak jak na kolanach widywałem go zawsze w kościele parafialnym" - wspominał po latach Jan Paweł II.
W 1938 r. obaj Wojtyłowie przenieśli się do Krakowa i zamieszkali przy ul. Tynieckiej. W tym miejscu Karol senior zmarł 18 lutego 1941 r. Pochowano go w grobie na wojskowej części cmentarza Rakowickiego przy ul. Prandoty.
Po wojnie, gdy jego syn Karol osiągnął już wysokie funkcje kościelne, w tej mogile złożono także szczątki matki Emilii i brata Edmunda. Grób rodziców i brata Jan Paweł II nawiedzał siedmiokrotnie w trakcie swych pielgrzymek do Ojczyzny.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.