Popielec jak w MacDonaldsie

Środę Popielcową dla zmotoryzowanych, którzy chcą być naznaczeni popiołem bez konieczności wysiadania z samochodu, przygotowała parafia Kościoła episkopalnego w Spring w amerykańskim stanie Teksas.

Ks. Jimmy Abbott z tej anglikańskiej wspólnoty zapowiada, że będzie czekał w Środę Popielcową, 13 lutego, na parkingu przykościelnym od siódmej rano do 18.00. Tym, którzy będą chcieli przyjąć znak pokuty na początek Wielkiego Postu i usłyszeć słowa „z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”, duchowny zamierza ofiarować także modlitwę i błogosławieństwo.

Z obliczeń 27-letniego pastora wynika, że codziennie obok jego kościoła przejeżdża 24 tys. samochodów. Wspólnie z parafianami postanowili coś zrobić, by przynajmniej część z tych kierowców zatrzymała się na chwilę. Wpadli na pomysł ożywienia tradycyjnej liturgii, wprowadzając tego dnia obok regularnych nabożeństw w kościele, popielcowej usługi „drive-thru”. Duchowny zapewnia, że chętnie powita na parkingu chrześcijan różnych wyznań.

W Środę Popielcową w amerykańskich Kościołach katolickich oraz niektórych wspólnotach protestanckich nie posypuje się głów popiołem, lecz przy jego użyciu księża kreślą krzyż na czołach ludzi, który wierni noszą przez cały dzień.

Kościół episkopalny w Stanach Zjednoczonych (ECUSA) jest amerykańską odmianą anglikanizmu. Oprócz USA ma swoje diecezje także za granicą i liczy łącznie ok. 2,5 miliona wiernych.

Od redakcji: Popielec bez wysiadania z auta? To skrystalizowana sprzeczność między znakiem a rzeczywistością, którą on oznacza. Bo Środa Popielcowa to jeden z tych momentów, których sensem jest zatrzymanie się. Trzeba wysiąść z mniej czy bardziej wygodnego fotela własnej codzienności, żeby nabrać do niej dystansu. Idea rozpoczynającego się tego dnia Wielkiego Postu polega na tym, by puścić kierownicę własnego życia i oddać ją Komu innemu. Ekspresowa usługa wzięta z MacDonaldsa w tym nie pomoże; to przeciwieństwo tego, o co chodzi w Popielcu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gosik777
  08.02.2013 14:19
  Gosik777
  Szkoda, że podobnego komentarza końcowego redakcja nie zamieściła przy artykule o ekspresowych chrztach ("Chrzest Instant"). Profanacja sakrmentu to dużo większe zło niż kwestia popiołu, który nie jest sakramentem, a posypanie głowy popiołem nie jest nawet obowiązkowe! Poza tym tu mamy do czynienia z kościołem anglikańskim, więc nie dotyka nas to tak bardzo, jak tamta sprawa.
 • Teresa
  09.02.2013 19:54
  Gosik ma sporo racji.
  A gdyby taki element potraktować jako swoistą pre-ewangelizację? Z zaproszeniem do tego, by jednak wysiąść (abstrahuję tu od różnicy denominacyjnej)? Nie wyobrażam sobie takiej "usługi" w naszym kraju, ale wśród ludzi o innej mentalności może się sprawdzić. Podoba mi się, że ten pastor i jego parafianie myślą o innych, tych przejeżdżających...
 • Jerzyk
  10.02.2013 14:07
  A jak to jest, kiedy Jezus wisi na Krzyżu, przy drodze, przy naszym domu, przy ścieżce,...
  - A my jakby nigdy nic, tak sobie żyjemy, spacerujemy, jeździmy samochodami,...
  - Jest kościół, a obok ...
  Przyganiał kocioł garnkowi ...
  - A my tacy pobożni.
  Najpierw do kościoła posypać głowy, a potem ...
 • Jerzyk
  10.02.2013 14:09
  Niema to jak w newsach
  - "Dobra Nowina"
  - Przepraszam zła o innych to też dobra?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.