Dziś pogrzeb Prymasa

90 kardynałów i biskupów - w tym hierarchowie z zagranicy - weźmie udział w dzisiejszej Mszy pogrzebowej prymasa Polski kard. Józefa Glempa.

Obecni będą te przedstawiciele władz państwowych z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Żałobna liturgia rozpocznie się o godz. 11.00 w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Po Mszy św. ciało Prymasa spocznie w krypcie arcybiskupów warszawskich.

Mszy św. będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi prymas Polski abp Józef Kowalczyk. W pogrzebowej Mszy św. będzie uczestniczyć niemal cały Episkopat Polski, z jego przewodniczącym abp. Józefem Michalikiem. Przedstawicielem Stolicy Apostolskiej na uroczystościach pogrzebowych będzie kard. Stanisław Ryłko.

W uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz państwowych, w tym Prezydent RP, marszałkowie Sejmu i Senatu, reprezentanci licznych instytucji i organizacji.

Udział w pogrzebie Prymasa Glempa potwierdziło już blisko 90 hierarchów z kraju i zagranicy m.in.: arcybiskup praski, prymas Czech kard. Dominik Duka, prymas Węgier i metropolita Budapesztu kard Péter Erdő. Obecni będą też: metropolita Barcelony kard. Lluis Martinez Sistach, metropolita Kolonii kard. Joachim Meisner, arcybiskup Zagrzebia kard. Josip Bozanić.

Swoją obecność potwierdzili także przedstawiciele Kościołów wchodzących w skład Polskiej Rady Ekumenicznej a także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, w tym ambasadorowie Stanów Zjednoczonych i Węgier.

Prymas kard. Józef Glemp zostanie pochowany w trumnie z litego drewna dębowego. W środku ma ona wkład metalowy ze względu na to, że będzie złożona w sarkofagu, w krypcie arcybiskupów warszawskich, w podziemiach archikatedry św. Jana Chrzciciela - poinformował KAI ks. Dariusz Koperski z Kurii Metropolitalnej w Warszawie.

Kard. Glemp zostanie pochowany w sutannie kardynalskiej, na którą założono strój liturgiczny: albę i ornat. Jego głowę zdobi piuska i biała mitra, a ramiona paliusz metropolity. Na piersiach ma swój krzyż biskupi, a u stóp biret kardynalski.

Sarkofag Prymasa Józefa Glempa jest wykonany z czarnego granitu szwedzkiego, będzie się znajdował obok sarkofagów arcybiskupów warszawskich Antoniego Fijałkowskiego i Wincentego Popiela.

Sarkofag będzie miał wysokość ok. 60-70 cm. Na płycie nagrobnej zostaną wyryte krzyż oraz napisy: „Józef Kardynał Glemp 18.12.1929 – 23.1.2013”, „Prymas Polski 7.7.1981 – 18.12.2009”, „Arcybiskup Metropolita Warszawski 7.7.1981 – 5.1.2007”, „Metropolita Gnieźnieński 7.7.1981 – 25.3.1992”.

Sarkofag Prymasa seniora zostanie umieszczony jako pierwszy z lewej, poprzedzający sarkofagi arcybiskupów: Antoniego Melchiora Fijałkowskiego i Wincentego Teofila Popiela. Będzie się znajdował w miejscu, w którym wcześniej istniało miejsce spoczynku św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa warszawskiego w latach 1862-1883. Po beatyfikacji, w 2003 r. jego relikwie zostały bowiem przeniesione do tzw. Kaplicy Literackiej, zamykającej prawą nawę archikatedry.

W archikatedrze spoczywają również prymas August Hlond oraz Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński, którego sarkofag w 1990 r. przeniesiono z podziemi do nowo zbudowanej poświęconej mu kaplicy w północnej nawie, umiejscowionej na lewo od wejścia do świątyni. Po odzyskaniu przez Polskę w 1918 r. niepodległości archikatedra warszawska stała się miejscem pochówku głów państwa i jego najznamienitszych obywateli.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama