Większość chorych mieszka w koloniach będących swoistymi gettami i utrzymuje się ze skromnej zapomogi od państwa i żebraniny. 27 stycznia (w niedzielę) przypada 60. Światowy Dzień Chorych na Trąd. Możemy im pomóc.
Chorobę Hansena (trąd) wywołuje bakteria podobna do gruźliczej, która atakuje zakończenia nerwów. Pierwsze objawy to brak czucia w miejscach, w których na skórze pojawiają się plamy, a przy dużej ilości bakterii – grudki i wrzody. W tym stadium choroba jest całkowicie wyleczalna, jednak nieleczona prowadzi do przykurczu palców, ich znieczulenia, do uszkodzenia powiek, a w konsekwencji do utraty dłoni, stóp, wzroku. Choroba jest mało zakaźna i w związku z tym dla osób o normalnej odporności kontakt z chorym niesie tylko minimalne ryzyko zarażenia.
Statystyki pokazują spadek liczby nowych zachorowań, jednak co roku wykrywa się ponad 220 000, z czego 55% przypada na Indie. Szacuje się, że w Indiach żyje około 70% ludzi dotkniętych trwałym kalectwem spowodowanym przez trąd, większość z nich mieszka w koloniach będących swoistymi gettami i utrzymuje się ze skromnej zapomogi od państwa i żebraniny.
Ośrodek Jeevodaya został założony 1969 roku przez polskiego księdza i lekarza Adama Wiśniewskiego SAC. Pracująca tam od prawie ćwierć wieku dr Helena Pyz wykrywa i leczy obecnie około 100 nowych przypadków trądu w ciągu roku (przyjmując w tym czasie bezpłatnie ok. 10 000 pacjentów). W szkole i internacie uczy się i mieszka ponad 500 dzieci ludzi okaleczonych przez trąd z obszaru północno-wschodnich Indii i kilkanaście sierot. Ośrodek utrzymuje się niemal w całości z ofiar pochodzących z Polski i od Polonii.
W Indiach wśród trędowatych pracuje także, w miejscowości Ramgarh, siostra Stefania Gembalczyk, pielęgniarka z zakonu franciszkanek szpitalnych, a Polacy wspierają też kolonię w Puri, gdzie przez lata działał polski misjonarz i kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla, o. Marian Żelazek SVD (zm. 2006 r.).
Kościół katolicki prowadzi 561 leprozoriów, głównie w Azji (288) i Afryce (174).
W niedzielę 27 stycznia w katedrze warszawsko-praskiej przy ul. Floriańskiej 3 o godz. 12.30 będzie odprawiona msza św. w intencji chorych na trąd i osób im pomagających. Eucharystii będzie przewodniczył abp Edmund Piszcz senior z Olsztyna, były przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Po mszy św. w podziemiach katedry spotkanie pt. „Dzieci odrzuconych”.
Więcej o Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya: www.jeevodaya.org.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.