Bandyci przestaną walczyć dzięki Kościołowi?
Zainicjowany przez Kościół katolicki proces pokojowy między zwaśnionymi bandami w Salwadorze czyni postępy. Tamtejszy dziennik „La Prensa Gráfica” poinformował, że czołowi przywódcy band Mara zadeklarowali gotowość przyłączenia się do inicjatywy „18 miast bez przemocy”.
Już w minioną sobotę, 19 stycznia, Organizacja Państw Amerykańskich oraz przedstawiciele grup uczestniczących w procesie pokojowym ogłosili cztery miasta strefami wolnymi od przemocy. Rzecznik band Mara nie chciał jednak oficjalnie zadeklarować, że jego ugrupowanie wyrzeknie się przemocy. Powiedział jedynie, że trwa praca nad „opuszczeniem tej drogi”.
Pierwsze mediacje pokojowe przeprowadził w marcu ub.r. biskup polowy Fabio Colindres z przebywającymi w więzieniu przywódcami ugrupowania Mara. Konsekwencją tych rozmów było zawieszenie broni między skonfliktowanymi ugrupowaniami w Salwadorze, a jednocześnie zmniejszenie o połowę liczby morderstw.
Pojęcie „Mara” obejmuje najróżniejsze bandy działające w Ameryce Północnej i Środkowej. Za ich kolebkę uważa się Salwador. Znakiem rozpoznawczym członków „Mara” są ich tatuaże, np. „M”, „MS” czy „18”, oznaczające przynależność do poszczególnych grup. Gangi te czerpią korzyści z handlu narkotykami, wymuszania okupów i prostytucji. Do marca ub.r. Salwador, w którym rejestrowano 62 morderstwa na 100 tys. mieszkańców, zaliczany był do najbardziej niebezpiecznych krajów świata.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.