Sprawcy masakry jezuitów nadal bezkarni

Hiszpania ponownie wystąpiła do Salwadoru o wymierzenie sprawiedliwości 15 salwadorskim wojskowym, którzy 16 listopada 1989 r. zamordowali sześciu jezuitów - pięciu Hiszpanów i Salwadorczyka - pracujących na Uniwersytecie Środkowoamerykańskim (UCA).

Jezuici, nazwani przez salwadorskich wiernych "męczennikami z UCA", zostali zamordowani 24 lata temu, podczas wojny domowej, przez grupę dwudziestu salwadorskich wojskowych. Wraz z nimi zginęły w masakrze dwie salwadorskie pracownice; jedna z nich miała zaledwie 15 lat.

Katolicka ludność Salwadoru co roku w rocznicę masakry czci uroczyście pamięć ofiar masakry, hiszpańskich księży jezuitów Ignacio Ellacurii, Segundo Montesa, Armando Lopeza, Ignacio Martina Baro i Juana Ramona Moreno oraz salwadorskiego jezuity Joaquina Lopeza.

Morderstwo poprzedziła kampania oszczerstw politycznych wobec jezuitów prowadzona przez salwadorskie dowództwo wojskowe i ówczesny rząd.

Kilka lat wcześniej, w 1980 r., został zamordowany przy ołtarzu arcybiskup San Salvador, Oscar Arnulfo Romero, który wzywał do zaprzestania rozlewu krwi w wojnie domowej i pojednania narodowego.

Jego proces beatyfikacyjny wznowił w 2013 r. papież Franciszek.

Ambasador Hiszpanii w Salwadorze Francisco Rabena, który poinformował w sobotę o przekazaniu rządowi salwadorskiemu wezwania do wymierzenia sprawiedliwości sprawcom masakry, powiedział agencji EFE: "Zwróciliśmy się do państwa salwadorskiego o wymierzenie sprawiedliwości sprawcom straszliwej zbrodni, aby masakra ta nie pozostawała wciąż bezkarna".

W 2011 r. hiszpański Sąd Krajowy zażądał ekstradycji 15 spośród 20 wojskowych salwadorskich, którzy uczestniczyli w zbiorowym morderstwie. W maju 2012 r. Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości Salwadoru odmówił Hiszpanii wydania 13 spośród tej piętnastki; dwaj inni ukryli się na terenie Stanów Zjednoczonych.

W 1999 r. zażądała bez skutku przeprowadzenia śledztwa w sprawie zbrodni popełnionej na jezuitach Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka.

Wojna domowa między salwadorskimi siłami zbrojnymi a ruchem partyzanckim Front Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Martiego w liczącym 4,5 miliona mieszkańców Salwadorze trwała od 1980 do 1990 roku i pochłonęła 75 tys. ofiar (2 proc. ludności), głównie cywilnych. Zakończyła się podpisanym formalnie porozumieniem między obu stronami wynegocjowanym pod auspicjami ONZ.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg