Betlejem: świąteczne celebracje

Boże Narodzenie, zainicjowane uroczystymi ingresami i specjalną liturgią, świętuje wspólnota prawosławna oraz Kościoły wschodnie w Betlejem.

Wigilia narodzin Zbawiciela, celebrowana według kalendarza juliańskiego, zbiega się z katolicką uroczystością Objawienia Pańskiego, która w Betlejem ma szczególną oprawę. Przewodniczył jej franciszkański kustosz Ziemi Świętej.

O. Pierbattista Pizzaballa został uroczyście przywitany na centralnym Placu Żłóbka w wigilię święta Trzech Króli. W katolickich liturgiach, we franciszkańskim kościele św. Katarzyny przy bazylice Narodzenia, licznie uczestniczyli lokalni wierni oraz pielgrzymi. Dla wielu kapłanów szczególnym przywilejem była możliwość celebracji Eucharystii przy ołtarzu mędrców w Świętej Grocie. Msze sprawowano od północy do godz. 9:00 rano.

Obchody uroczystości Objawienia Pańskiego w Betlejem zakończyła liturgia nieszporów z procesją do Groty Narodzenia. Trzech kapłanów niosło symbole tradycyjnych darów: złotą różę, szkatułkę z kadzidłem oraz flakonik mirry.

Po odśpiewaniu w Grocie ewangelii o pokłonie mędrców ze Wschodu procesja z figurką małego Jezusa siedzącego na tronie wróciła do kościoła św. Katarzyny zostawiając święte miejsce na prawosławne liturgie bożonarodzeniowe.

Liturgii prawosławnej przewodniczy Theophilos III, greckoprawosławny patriarcha Jerozolimy. W uroczystej pasterce z udziałem licznych lokalnych wiernych uczestniczą pielgrzymi, wśród których od kilku lat dominują Rosjanie. W prawosławnej pasterce swój udział zapowiedział Mahmoud Abbas, prezydent Autonomii Palestyńskiej, delegacja rządowa i przedstawiciele zarządu miasta.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama